Sport to zdrowie- zadbajmy o ruch dla naszego dziecka

0

Nie każde dziecko będzie zawodowym sportowcem, nie każde będzie jeździć na zawody i przywozić medale. Jednak dla każdego odpowiednia dawka ruchu i wysiłku fizycznego jest wskazana. Zachęcając dziecko do aktywności fizycznej budujemy jego zdrowe nawyki na przyszłość, wspieramy pewność siebie, pozawalamy zadbać o zdrowie i dobrą kondycję. Przede wszystkim uczymy, że o własny organizm i ciało należy dbać, a ruch może być niebywała przyjemnością.

Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?

Wydaje się, że kiedyś wszystko była prostsze. Dzieci tłumnie wychodziły niezależnie od pory roku na place zabaw, trzepaki i drzewa i całe dnie wspólnie biegały. Trudno było wówczas doszukać się przypadku nadwagi czy otyłości, bo nawet jak sięgały po fast-foody i słodycze, to nie w takich ilościach jak dziś, a dodatkowo nieustannie były w ruchu.

Dziś aktywność fizyczna przybiera bardziej zorganizowane formy. Zapisujemy więc dzieci na zajęcia ruchowe i sportowe, które im odpowiadają i je interesują. Sprawdzają się szkółki pływackie czy piłkarskie, zajęcia ze sztuk walki, lub tańce.

Warto pamiętać, że dzieci przede wszystkim uczą się od nas rodziców poprzez naśladowanie. Jeśli więc sami prowadzimy zdrowy tryb życia, spacerujemy, biegamy, jeździmy na rowerze, chodzimy na siłownie, to nasze dzieci również to pociąga, co ostatecznie prowadzi do tego, że chętniej się ruszają i są zdrowsze.

Dlaczego jeszcze sport jest ważny?

Warto również spojrzeć na sport u dzieci z psychologicznego punktu widzenia. Zapewnia on lepsze i częstsze interakcje z rówieśnikami, uczy współzawodnictwa, dyscypliny i ciężkiej pracy jeśli pracujemy nad wynikami. Dziecko może w ten sposób empirycznie zauważyć, że w życiu na sukces w dowolnej dziedzinie trzeba sobie zapracować, co przełoży się na późniejszą zaradność w dorosłym życiu.

Moda na zdrowy styl życia

Krzepiące jest to, że moda na zdrowy styl życia silnie powraca i rodzice dbając o siebie zachęcają do tego swoje dzieci. W ten sposób możemy skutecznie walczyć z wieloma wszechobecnymi dzisiaj chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak otyłość, cukrzyca czy uzależnienia od komputerów. Nie pozwólmy, aby dotyczyły one naszych dzieci – zadbajmy o siebie i o nie, tak aby czuły się i wyglądały lepiej w przyszłości.

Szkoła sportowa

W wielu miastach znajdują się szkoły sportowe już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Jest to z pewnością ciekawe rozwiązanie, jednak warto się zastanowić czy nasze dziecko podoła ilości sportu, jaka w takich placówkach jest przewidziana. Czy nie będzie to dla niego zbyt duże obciążenie? Z pewnością część dzieci zrezygnuje i będzie wolało ograniczyć swoją aktywność w konkretnych dyscyplinach, będą się również zmieniały upodobania, a talent może ujawnić się wcześniej lub później. Spójrzmy krytycznie na własne dzieci i oceńmy, co faktycznie jest im potrzebne i czego chcą. Czy jeśli syn jest mocno postawny i woli siedzieć w książkach, wybierając ulubiony sport, to faktycznie warto na siłę zapisywać go do szkoły sportowej? Zadbajmy aby miał ruch, ale nie zmuszajmy, bo efekt może być jeszcze gorszy.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź