Mata edukacyjna dla dzieci. Dlaczego warto ją kupić?

0

Pierwsze miesiące życia dziecka to okres, w którym staje się ono bardziej aktywne oraz ciekawe otaczającego go świata. Na rynku dostępnych jest wiele produktów wspomagających rozwój dziecka, jednak do coraz bardziej popularnych zaliczyć należy maty edukacyjne. Łatwo je utrzymać w czystości, można zabrać w dowolne miejsce, a co najważniejsze poprawiają koordynację ruchową dziecka, rozwijają jego wyobraźnię oraz uczą reagowania na określone bodźce. Są niezastąpione podczas integracji sensorycznej maluszka.

Czym są maty edukacyjne dla dzieci?

Maty edukacyjne stanowią idealne miejsce do zabawy, już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Najbardziej odpowiedni wiek, od którego zwarto zacząć wykorzystywać do zabawy rozwoju dziecka to już 4 miesiąc życia. Z uwagi na to, że dziecko stale się rozwija, koniecznym jest zapewnienie mu nie tylko odpowiedniej przestrzeni do zabawy, ale także ciągłej stymulacji. Wybór idealnej maty powinien być podyktowany przede wszystkim wiekiem dziecka. Dla kilkumiesięcznych maluchów, będą bezpiecznym miejscem do leżenia oraz obserwowania zawieszonych w górze zabawek. Starsze dzieci za pomocą maty edukacyjnej zyskują szansę na poznawanie kształtów, różnych struktur i materiałów. Dzięki temu rodzic zyskuje pewność, że dziecko prawidłowo się rozwija. Maty edukacyjne mogą służyć nawet do ukończenia przez dziecko 2. roku życia.

Najważniejsze zalety mat edukacyjnych dla dzieci

Maty są gwarancją bezpiecznej przestrzeni do zabawy. Wspierają prawidłowy rozwój koordynacji ruchowej, pobudzają zmysł wzroku, słuchu i dotyku. Wspieranie rozwoju poznawczego odbywa się także dzięki wyposażeniu mat w funkcję odtwarzania określonych dźwięków oraz melodyjek. Dużą zaletą mat edukacyjnych jest to, że można bez problemu je złożyć oraz zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Standardowo wyróżnia się cztery rodzaje mat edukacyjnych do których należy zaliczyć:

  • maty z pałąkiem, które są najczęściej wybierane przez rodziców. Poszczególne modele mogą różnić się od siebie kształtem oraz rodzajem wyposażeniem. Rozbudowane wersje mat z pałąkiem mogą zawierać wiszące zabawki, lusterka bezpieczne dla dzieci czy elementy szeleszczące,
  • maty materiałowe. W ten typ mat dodatkowo wszyte są atrakcje które skupią uwagę malucha. Są też dużo większe, dzięki czemu może jednocześnie bawić się na nich dwoje dzieci. Rodzicom, którym zależy na bezpieczeństwie ich pociech poleca się szczególnie maty z funkcją kojca, które uniemożliwią skutecznie przemieszczanie się poza obręb maty,
  • maty edukacyjne z metkami, na których powierzchni umieszczone zostały metki o różnych kształtach, kolorach i fakturach. Doskonale rozwijają koordynacje wzrokowo-ruchową dziecka,
  • duże maty podłogowe, przeznaczone dla starszych dzieci. Stanowią doskonałe podłoże do zabaw, mogą z powodzeniem zastąpić dywan.

Ciekawym rozwiązaniem są także maty sensoryczne w typie basenik. Są to dmuchane wodne maty, do których funkcji zalicza się stymulacja mięśni dziecka, jego rozwoju sensorycznego oraz wsparcie podczas nauki raczkowania. Można z niej korzystać także w przypadku kolki lub bólu brzuszka dziecka. Z uwagi na ciekawą formę oraz bogactwo kolorów i wzorów, maty basenik skutecznie rozwijają wyobraźnię.

Więcej informacji na temat mat edukacyjnych znajdziesz na stronie: https://momi.pl/products/matts

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź