Rodzicu! Postaw na kreatywne zabawki dla Twojej pociechy

0

Mówi się, że dzieci chłoną, jak gąbka i wiele w tym prawdy. W pierwszych latach życia przyjmowanie i przyswajanie wiedzy jest dla nich czymś naturalnym i bardzo prostym. Oczywiście musi być ona odpowiednio stopniowana, dopasowywane na wieku i możliwości, a jednocześnie pozwalająca na rozwój. Z punktu widzenia rodzica stawianie na kształcenie swoich dzieci o najmłodszych lat jest bardzo dobrym rozwiązaniem – później będzie im łatwiej w szkole, być może będą mieć wyższy poziom inteligencji, skończą lepsze studia i osiągną lepszy status materialny, a przecież chcemy dla nich tego co najlepsze. Czy jednak zdajemy sobie sprawę, że wszystko zaczyna się od zabawek?

Baw się, ale kreatywnie!

Na rynku jest wiele zabawek, jednak nie każda z nich znosi coś wartościowego w życie dziecka. Na uwagę zasługują z pewnością kreatywne zabawki, czyli takie, które pobudzają wyobraźnię dziecka, zachęcają do tworzenia czegoś nowego, ale również prowokują pytania w stosunku do rodzica i nakłaniają do nauczenia się czegoś nowego. Często z pomocą takich zabawek kształtowane są również umiejętności manualne dziecka, dzięki czemu uczy się ono również m.in. cierpliwości.

Odpowiednie dopasowanie kreatywnych przedmiotów może zależeć od indywidualnych cech dziecka, jego płci, ale przede wszystkim wieku. Popularne są różnego rodzaju drewniane zabawki, układanki, pociągi, wszystko, co wymaga odpowiedniego łączenia ze sobą elementów. Nadal niezastąpione pozostają rozmaite sortery do klocków.

Przedszkolak chętnie będzie budował z klocków i tworzył wyjątkowe konstrukcje. Mogą pojawić się również kreatywne zestawy plastyczne, które odkryją artystyczną stronę naszej pociechy. Jednak w tym względzie również jest różnorodność, gdyż zależnie od możliwości dziecka lepszym wyborem mogą okazać się instrumenty muzyczne, a może możliwość ich samodzielnego tworzenia i wydobywania dźwięków.

Kolejny etap kreatywności pojawia się w wieku szkolnym. Wówczas mogą to nadal być budowle z klocków, niektóre dzieci zainteresują się początkami robotyki, a dziewczynki tworzeniem własnych ozdób czy biżuterii. Z pewnością z poziomu rodzica takie zainteresowania powinniśmy wspierać.

Skąd wiedzieć, że zabawki są kreatywne?

Z pewnością warto szukać takich, które mogą coś dać naszemu dziecku, nauczyć je czegoś nowego. Jednak nie zakładajmy, że każda z zabawek w naszym domu musi taka być. Dziecko potrzebuje również, chociażby maskotki do przytulenia w czasie zasypiania. Istnieją również zabawki, które poprawiają zręczność, więc także ich wykorzystanie będzie korzystne. Z pewnością jednak warto wykorzystywać zabawki do pobudzania wyobraźni naszych dzieci i uczenia ich nowych rzeczy.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź