Jak długo zostać z dzieckiem w domu po porodzie?

0

Ważne jest, aby zaplanować czas, w którym będziesz brać urlop macierzyński. Powinnaś wiedzieć, jak długo po porodzie zostaniesz w domu i kiedy zacząć planować powrót do pracy.

Urlop macierzyński to czas, w którym kobieta po porodzie dochodzi do siebie i zajmuje się dzieckiem w domu, ucząc się nowych obowiązków. Długość urlopu macierzyńskiego różni się w zależności od kraju, firmy i sytuacji danej osoby. W większości krajów urlop macierzyński jest bezpłatny i trwa od 6 tygodni do 12 miesięcy.

Długość urlopu rodzicielskiego jest również bardzo zróżnicowana. W niektórych krajach urlop rodzicielski może w niektórych przypadkach trwać do 3 lat lub dłużej. A jak to wygląda w Polsce?

Na jak długo zostać z dzieckiem w domu?

Kobiety podejmują obecnie różne decyzje, jednak wiele z nich stara się jak najszybciej wrócić do pracy. Wynika to z tego, że rodzina potrzebuje większych środków finansowych, a także z ich chęci powrotu do normalnego życia i rozwijania się zawodowo. Nie brakuje jednak mam, które z dziećmi w domu zostają do czasu skończenia przez nie 3 lat i pójścia do przedszkola.

W Polsce urlop macierzyński, rodzicielski i wychowawczy jest regulowany przez prawo. Matka może zdecydować na ile czasu zostaje z dzieckiem w domu. W praktyce jest to zwykle 6 lub 12 miesięcy po porodzie, zależnie od tego, na jaki system płacowy się zdecyduje. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie pasjabiznesu.pl. Wejdź i znajdź najważniejsze informacje dla rodziców, dotyczące właśnie czasu bezpośrednio przed i po narodzinach dziecka, kiedy najbardziej potrzebuje ono Twojej opieki.

Czy warto zdecydować się na dłuższą samodzielną opiekę?

Oczywiście każda sytuacja ma swoje plusy i minusy i wiele będzie zależało od tego, jak my same się w niej odnajdziemy. Przede wszystkim, przez pierwsze miesiące po narodzinach niemowlę bardzo potrzebuje kontaktu z matką i jej opieki. To czas budowania więzi, a także szybkiego rozwoju, z którego wielu elementów po prostu nie chcemy przegapić.

Z drugiej strony po porodzie wiele kobiet zapada na depresję poporodową. Pojawiają się liczne przeciwności i trudności. Niekiedy sama terapia i leki to za mało, konieczne okazuje się tzw. wyjście do ludzi i powrót do pracy, aby odzyskać równowagę. Mimo iż z całego serca kochamy nasze dziecko, możemy sobie bowiem nie radzić z opieką nad nim i tym, że z większością spraw musimy sobie radzić same, może pojawiać się panika, gdy nie wiemy, jak postąpić.

To całkowicie normalne i nie warto tego w sobie dusić — trzeba o tym rozmawiać, chociażby z bliskimi.

Jak widać, nie ma jednej odpowiedzi i może się okazać, że co innego jest dobre dla Ciebie, a co innego dla Twojej przyjaciółki. Jeśli spodziewasz się dziecka, to usiądź wspólnie z mężem czy partnerem, przeanalizujcie wasze finanse i zarobki każdego z was. Określcie, jakie możliwości daje wam urlop macierzyński, pod względem finansowym w wersji krótszej i dłuższej. Czasem to ojcowie zostają w domu z dzieckiem, bo kobieta np. dostaje awans i może zarabiać więcej, co jest lepsze ekonomicznie dla rodziny. Jednak tutaj oboje musicie być na to gotowi również psychicznie. Razem musicie podjąć decyzję kto i ile zostaje z dzieckiem w domu. W ten sposób niezależnie od tego, jaką decyzję będziesz chciała podjąć, będziesz wiedziała, że możesz liczyć na wsparcie najbliższej osoby.
Pamiętaj, że możesz być dobrym rodzicem, zarówno zostając z dzieckiem na długo w domu, jak i wychodząc codziennie do pracy. Wszystko zależy od Ciebie i relacji, jaką uda Ci się stworzyć z pociechą.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź