Bezpieczny skład mleka dla dzieci – jaki?

0

Najlepszym pokarmem dla niemowląt jest mleko matki. Zawiera ono składniki odżywcze w ilości odpowiednio dostosowanej do potrzeb rozwijającego się organizmu. Jeżeli nie występują ku temu żadne przeciwwskazania, dzieci powinny być karmione wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia, a następnie tak długo, jak wynika to z potrzeb maluszka i jego matki. Czasem zdarzają się jednak przypadki, gdy karmienie piersią z różnych względów jest niemożliwe. W takich sytuacjach naturalny pokarm zastępuje mleko modyfikowane dla dzieci. Co powinno znaleźć się w jego składzie, by było bezpieczne dla niemowląt?

Najlepsze mleko modyfikowane jest najbliższe składowi mleka matki

Mleko modyfikowane to preparat przeznaczony do karmienia niemowląt oraz dzieci. Do jego produkcji wykorzystuje się białka mleka krowiego. Wspomniany składnik zostaje poddany specjalnym modyfikacjom, by skład preparatu był jak najbardziej zbliżony do mleka matki. Mieszanki dla niemowląt mogą bazować również na innych składnikach np. zmodyfikowanym mleku kozim.

Bezpieczna zawartość białka w mleku dla dzieci

Białko pełni funkcję budulcową, dlatego musi być dostarczane rozwijającemu się organizmowi dziecka w odpowiedniej ilości. Warto zauważyć, że mleko kobiece ma w sobie mniej białka niż mleko krowie albo kozie, dlatego że niemowlęta rosną wolniej niż cielęta i nie potrzebują takiej samej porcji wspomnianego składnika. Białka mleka krowiego czy koziego muszą zatem zostać poddane stosownym modyfikacjom. W rezultacie przygotowane do spożycia mleko początkowe dla dzieci zawiera 1-1,5% białka.

W procesie produkcji mieszanek dla niemowląt zmieniona zostaje również proporcja kazeiny do białek serwatkowych. Modyfikowane mleko dla dzieci ma zmniejszoną zawartość kazeiny. Dodana zostaje też odpowiednia ilość białek serwatkowych. Dzięki temu działaniu proporcje wspomnianych składników w mleku modyfikowanym bardziej odpowiadają proporcjom charakterystycznym dla mleka ludzkiego.

Co więcej, mieszanki dla alergików czy dzieci z innymi problemami zdrowotnymi mogą zawierać wyłącznie hydrolizaty białkowe (białka rozłożone przez enzymy) albo białka serwatkowe. Wspomniany rodzaj pokarmu jest mniej alergizujący i lekkostrawny. O zasadności stosowania takich mieszanek powinien zadecydować pediatra.

Jakie inne składniki są pożądane w składzie mleka modyfikowanego?

Skład mleka dla dzieci jest ściśle uregulowany przepisami (Dyrektywa UE (2006/141/WE) i Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego z 16 września 2010 roku), dlatego różnice między produktami poszczególnych marek okazują się nieznaczne i minimalne. Poza dostarczającą białka odmineralizowaną serwatką z mleka w proszku w mieszankach dla niemowląt znajdują się oleje roślinne, lecytyna sojowa, laktoza, odtłuszczone mleko w proszku, koncentrat białka serwatkowego, witaminy i składniki mineralne. Mleko dla dzieci może być ponadto wzbogacone wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi, prebiotykami oraz probiotykami. Wspomniane substancje, choć nie należą do obowiązkowych dodatków, mają szansę wspierać zdrowy rozwój dziecka.

Syrop glukozowy – składnik, który budzi kontrowersje

Kontrowersyjnym składnikiem w przypadku mlek modyfikowanych jest syrop glukozowy. Substancja nie powinna być dodawana do mleka dla zdrowych dzieci. Syrop glukozowy może znajdować się w składzie mieszanek z białkiem hydrolizowanym przeznaczonych dla niemowląt źle reagujących na zwykłe mleko modyfikowane, np. z powodu alergii na białka mleka krowiego. O stosowaniu tego typu preparatu powinien zadecydować lekarz.

Skład mleka modyfikowanego dla dzieci musi być jak najbliższy składowi mleka matki, a także zgodny z obowiązującymi regulacjami. Co więcej, warto pamiętać, że inne mieszanki okażą się odpowiednie dla niemowląt zdrowych, a inne dla maluchów z alergiami albo dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Wybierając produkt dla swojego dziecka, warto zatem zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby swojej pociechy, zgodność składu preparatu z regulacjami prawnymi oraz wykorzystany rodzaj mleka bazowego. W razie jakichkolwiek potrzeb warto skonsultować się z pediatrą i dietetykiem.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź