Połóg – wyjątkowy okres w zyciu kazdej mamy – jak odpowiednio o siebie zadbać

0

Przyjmuje się, że połóg trwa 6 tygodni po porodzie. Jest to wyjątkowy, ale i trudny czas. Wówczas nasz organizm, nasze ciało dochodzi do siebie bo trudnym i wyczerpującym czasie ciąży oraz porodu. W tym czasie widoczne są liczne dolegliwości poporodowe, ważne jest żeby się oszczędzać, spać gdy dziecko śpi i w miarę możliwości odpoczywać. Dodatkowo organizm może być wówczas silnie osłabiony i pojawiają się również niezwykle silne emocje.

Co jeszcze można zaobserwować w czasie połogu?

U większości kobiet dochodzi do znaczącego spadku masy ciała, czasem wynosi on nawet kilkanaście kilogramów. Gojenie się krocza po porodzie lub blizny po cesarskim cięciu, charakterystyczne jest również obkurczanie się macicy, dodatkowo po tym czasie zwykle jajniki na nowo podejmują swoje czynności – przez to mówi się o braku płodności w czasie połogu, jednak wiele zależy tu od konkretnego organizmu, czasem może to być mniej niż sześć tygodni. Jeśli pokarm w piersiach nie pojawił się od razu po porodzie, to w czasie połogu jest duża szansa na pobudzenie laktacji.

Rekonwalescencja w czasie połogu

Poród jest ogromnym wysiłkiem dla organizmu, niezależnie od tego w jaki sposób przebiegnie. W czasie połogu nasz organizm przechodzi rekonwalescencję czyli wraca do pełni swoich sił. W tym czasie macica może się oczyszczać, widoczne będą więc krwawienia, szczególnie w pierwszym tygodniu, później wydzielina może być śluzowa. Zwykle pierwsza miesiączka pojawia się już po połogu, gdy jajniki wznawiają pracę, zdaniem wielu kobiet jest wyjątkowo obfita i bolesna. Warto pamiętać, że w czasie połogu zakazane jest stosowanie tamponów, warto więc wcześniej zakupić większą ilość podpasek.

Jakie objawy mogą niepokoić?

Istnieje jednak grupa objawów, które mogą być niepokojące i przy ich pojawieniu się powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, aby sprawdzić czy wszystko przebiega właściwie. Pośród nich wymienić należy bardzo intensywne krwawienia, przybierające na sile i nie ustające, odchody o nieprzyjemnym gnilnym zapachu i zmieniające kolor, Z macicy wydostają się większe kawałki tkanek, odchody nagle nie są wydalane przez kilkanaście godzin, temperatura ciała utrzymująca się powyżej 38 stopni Celsjusza.

Gojenie się ran

Obrzęk i dyskomfort w okolicach intymnych może występować u większości kobiet po porodzie, niezależnie od tego czy doszło do nacięcia lub pęknięcia krocza. Warto dbać o to aby rana miała jak najwięcej dostępu do świeżego powietrza, można stosować maści z kwasem hialuronowym lub poduszki z dziurką, żeby nie siedzieć na samej ranie. Istotna będzie również odpowiednia higiena po każdorazowym skorzystaniu z łazienki, jak również zimne okłady, które mogą skutecznie uśmierzać ból.

Po porodzie warto korzystać jedynie ze sprawdzonych kosmetyków do higieny intymnej, hipoalergicznych, do których nasza skóra jest przyzwyczajona. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnych podrażnień.

Często zauważanym przez kobiety objawem jest wydalanie niezwykle dużej ilości moczu w pierwszych dobach po porodzie. Może to być nawet 3 litry na dobę – jest to całkowicie normalne i prowadzi do obniżenia nadmiaru płynu tkankowego. Jednak konsekwencją może być zakrzepica, dbajmy więc również aby stopniowo zwiększać ilość ruchu po porodzie – najlepszym rozwiązaniem będą stopniowo coraz dłuższe spacery.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź