Czy warto kupić wagę kuchenną?

0

W wielu polskich kuchniach wciąż brakuje takich udogodnień, jak waga kuchenna, przez co trudno czasami utrzymać dietę lub przygotować danie według skomplikowanego przepisu. Na szczęście nowoczesne wagi, które ułatwią ci odmierzanie składników, można obecnie kupić za niewielkie pieniądze.

  1. Popularne rodzaje wag kuchennych
  2. Na co zwrócić uwagę przy zakupie wagi do kuchni?
  3. Ile kosztuje dobra waga kuchenna?

Jeżeli zastanawiasz się, czy waga kuchenna przyda się w twojej kuchni, sprawdź poniższe porady. Znajdziesz tu również informacje, które ułatwią ci wybór dobrej wagi w atrakcyjnej cenie.

Popularne rodzaje wag kuchennych

Wagi kuchenne dzielą się na urządzenia mechaniczne i elektroniczne. Modele mechaniczne mają prostą budowę i są tanie, jednak nie zawsze pozwalają idealnie odmierzyć odpowiednią ilość produktów lub składników. Wagi elektroniczne są dokładniejsze. Jeżeli więc zależy ci na precyzyjnych pomiarach, zamiast wybierać tradycyjną wagę, koniecznie zainwestuj w nieco droższą, ale lepszą elektryczną. Wagi elektryczne charakteryzują się dokładnością na poziomie 1-2 g, natomiast w urządzeniach mechanicznych margines błędu wynosi nawet 20 g. Dodatkowo modele elektroniczne prezentują wyniki na specjalnym wyświetlaczu, co ułatwia ich odczytanie. Jedyną wadą takich wag jest to, że co jakiś czas trzeba wymienić baterie. Na szczęście prawie wszystkie modele, które można obecnie znaleźć w sklepach z elektroniką, automatycznie wyłączają się po zakończeniu ważenia, co przekłada się na długi czas pracy na jednej baterii.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wagi do kuchni?

Po określeniu typu wagi, który będzie dla ciebie najlepszy, powinieneś zastanowić się jeszcze nad tym, czy urządzenie ma mieć wbudowaną misę. Standardowo wagi kuchenne (zarówno mechaniczne, jak i elektroniczne) mają płaską powierzchnię, na którą kładzie się produkty, które chce się zważyć. Większość osób waży jednak składniki, które znajdują się w jakiejś miseczce lub na talerzyku, więc trzeba pamiętać o odliczeniu ich wagi. Tę niedogodność można na szczęście łatwo wyeliminować, o ile tylko zakupi się wagę z misą. W większości przypadków misa dołączana do wag to nic innego jak przezroczysty pojemnik, na którym znajduje się miarka. Misa ułatwi ci zważenie mniejszych składników, a dodatkowo można ją łatwo odczepić od wagi. Ułatwia to przesypywanie składników oraz utrzymywanie urządzenia w czystości. Kolejną rzeczą, którą warto sprawdzić, zanim dokona się zakupu wagi, jest to, ile wynosi maksymalne obciążenie urządzenia. Ze względu na to, jakie produkty będą na niej ważone urządzenie, nie musi oczywiście umożliwiać ważenia kilkukilogramowych produktów. Warto jednak kupić model, który pozwoli zważyć przynajmniej 2-3 kilogramy. Ewentualny zapas uchroni cię przed uszkodzeniem sprzętu, jeżeli nagle położysz na nie coś ciężkiego. Nowoczesne wagi wyposażone są w specjalny wskaźnik, który w przypadku przekroczenia maksymalnego obciążenia wyświetli odpowiedni komunikat. Jest to o tyle istotne, że w przeciwnym razie użytkownik może odczytać błędną wagę, bo przy przekroczeniu maksymalnego obciążenia urządzenie wskaże najwyższą możliwą wartość, które może odbiegać od rzeczywistości. W sprzedaży dostępne są również wagi, które pozwalają łatwo przełączyć jednostkę wagową. Z jednej strony ułatwi to korzystanie z przepisów publikowanych z uwzględnieniem innych jednostek wagi niż gram, natomiast z drugiej może powodować problemy. Czasami można bowiem nie zauważyć zmiany jednostek. Ostatnią przydatną funkcją, którą na szczęście oferuje zdecydowana większość modeli, jest tarowanie. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się ważenie produktów z pominięciem wagi pojemnika, w którym aktualnie się znajdują. Wymaga to oczywiście dwukrotnego zważenia (za jednym należy zważyć sam pojemnik, a za drugim pojemnik wraz z zawartością), ale jednocześnie daje pewność, że odczytało się prawidłową wagę.

Ile kosztuje dobra waga kuchenna?

Nawet te osoby, którym wydaje się, że waga kuchenna nie jest im do niczego potrzebna, bardzo szybko zmieniają zdanie, jeżeli tylko mają okazję kilka razy skorzystać z takiego urządzenia. Trudno więc zrozumieć, dlaczego tak wiele osób nie ma w kuchni wagi, szczególnie że najtańsze modele można zamówić za niecałe 40-50 złotych. Zarówno tanie modele, jak i profesjonalne wagi kuchenne wyposażone w dodatkowe funkcje zawsze znajdziesz w ofercie sklepu z AGD, który znajduje się pod adresem https://www.euro.com.pl/wagi-kuchenne.bhtml. Wśród producentów, których wagi można zamówić przez internet, są takie firmy jak Raven, Vesta, Zelmer, Hendi, Severin, Gastroback oraz Beurer. Sklep umożliwia przeszukiwanie asortymentu według maksymalnego obciążenia wagi oraz ocen klientów. Osoby, które lubią spędzać czas w kuchni, mogą rozważyć zakup profesjonalnej wagi. Takie urządzenia są droższe (kosztują około 200 złotych), ale za to wyróżniają się większą precyzją, lepszym designem oraz są porządnie wykonane, więc będziesz mógł z nich korzystać przez długi czas. Przy każdym produkcie znajduje się informacja o tym, ile wynosi dokładność pomiaru, jakie jest maksymalne dopuszczalne obciążenie oraz w jakich jednostkach wagowych wskazywane są pomiary.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź