Jak dobrać dziecku zabawkę?

0

Wybór zabawek dla dziecka, to z pozoru łatwa sprawa. Kiedy jednak głębiej się nad tym zastanowić, dojdziemy do wniosku, że nie do końca jest to prawda.

Kochamy swoje dzieci i chcemy dla nich jak najlepiej. Zależy nam, żeby każdy prezent sprawił im radość i spełnił ich oczekiwania.

To trudne, biorąc pod uwagę fakt, że sklepy oferują tak ogromny wybór, że tracimy grunt pod nogami.

Często zdarza się też, że nasza pociecha żąda kupna wszystkiego, co tylko wpadnie jej pod rękę.

Dziecko kieruje się chwilowymi emocjami, a my wolelibyśmy uniknąć sytuacji, w której płacimy ogromną sumę pieniędzy za coś, co i tak zostanie szybko rzucone w kąt.

Nie musimy kupować dużo. Wystarczy jedna zabawka na jakiś czas, ale przemyślana.

Jeśli poniesie nas fantazja, nasze dziecko stanie bezradne wobec nadmiaru bodźców.

Każdemu zapewne znana jest sytuacja z uroczystości rodzinnych, gdzie dziecka prawie nie widać zza ozdobnych pudeł, a rodzina oczekuje, żeby jego prezent otworzyć jako pierwszy i koniecznie się nim pobawić.

Na co dzień powinniśmy unikać takich sytuacji. Ważne jest, żeby dziecko potrafiło się skupić na jednej konkretnej rzeczy i potrafiło ją docenić.

Znamy również zabawki, które potrafią chodzić, szczekać, kłaniać się, lub nawet płakać na zawołanie.

Na pierwszy rzut oka robią na dziecku wrażenie, ale szybko się nudzą. Nasze dziecko może im się tylko przyglądać i niejako jest „wyłączone” ze „wspólnej zabawy”.

Zabawkę powinniśmy dostosować do wieku naszej pociechy. Musi także być w jakiś sposób pouczająca.

Im prostsza, tym bardziej rozwija wyobraźnię. Kolorowe klocki, z których można zbudować wieżę, sprawią na pewno więcej frajdy niż grający ludzik.

Zabawka może uczyć, rozwijać umiejętności i pozwalać na wspólną zabawę.

Ważne, żeby dziecko mogło włączyć nas do zabawy i wiedzieć, jak może współpracować w grupie.

Im więcej osób, tym ciekawiej i tym chętniej dziecko bierze udział w zabawie.

Możemy mu pokazać również, że nie trzeba szukać skomplikowanych, drogich zabawek.

Wystarczy, że przy pomocy różnych rzeczy, które można znaleźć w każdym domu pokażemy, jak da się je inaczej wykorzystać.

Nasze dziecko może rozwijać wyobraźnię i cieszyć się, że poświęcamy mu czas. A przecież na jego zadowoleniu najbardziej nam zależy.

Nie zapominajmy również o zabawkach poprawiających sprawność ruchową naszego dziecka.

Tutaj świetnie mogą sprawdzić się wszelkiego rodzaju trampoliny – https://igospodarczy.pl/jaka-trampoline-wybrac/

Zabawki kreatywne

Współczesne dzieci są zazwyczaj w posiadaniu niezliczonych ilości zabawek.

Maluchy otrzymują kolejne pluszaki, samochodziki, lalki, gry itd. i to nie tylko z okazji uroczystości jak urodziny, Boże Narodzenie czy Dzień Dziecka, ale niemal przy każdej wizycie członków rodziny lub znajomych.

Dlatego często upominek jest w użyciu tylko przez chwilę, a zaraz potem ląduje na dnie pudła z zabawkami, bo dziecko jest po prostu nim znudzone.

Przy kolejnym wyborze prezentu dla naszych milusińskich, warto zastanowić się, co możemy podarować, aby tak się nie stało.

Zabawki kreatywne to jedne z najlepszych prezentów, jakie można kupić dzieciom. Angażują, uczą pomysłowości, wspierają rozwój i kreatywność.

Wybierając, czym będą bawiły się nasze dzieci, warto mieć to na uwadze.

Klocki, układanki i puzzle, angażujące gry pozwalają najmłodszym na dobrą zabawę, ale jednocześnie działają na nie stymulująco w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Pamiętajmy: kupując prezenty, wybierajmy te, które nie tylko fajnie wyglądają na półce lub zdjęciu, ale te, które coś wniosą w życie małego człowieka.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź