Jak skutecznie usuwać plamy ze ścian?

0

Dom czy mieszkanie zaraz po remoncie prezentuje się pięknie, świeżo pomalowane ściany wywołują uśmiech zadowolenia. Jednak prawda jest taka, że spektakularny efekt jest chwilowy, a już w kolejnych miesiącach stopniowo staja się one coraz brudniejsze, zakurzone, pojawiają się plamy różnego pochodzenia.

Utrzymanie ścian w czystości jeszcze szczególnie trudne przy małych dzieciach. Jednym z pierwszych problemów są wszędzie poodciskane małe rączki, kolejny to chwilowa nieuwaga i dzieło sztuki świecówkami lub szminka na ścianie gotowe. Dorośli również brudzą ściany – wystarczy brudna ręka i tłusta plama gotowa, wystarczy się potknąć aby kawa wylądowała na ścianie.

Gdy jednak decydujemy się na ponowne malowanie koniecznie trzeba odpowiednio wyczyścić ściany, aby mieć pewność, ze zostaną równo pokryte. Jak się do tego zabrać?

Co będzie nam potrzebne, aby skutecznie wyczyścić ściany?

Aby nasze działania w kwestii czyszczenia ścian przyniosły zamierzone rezultaty, niezbędne będzie nam kilka narzędzi. Przygotujmy je wcześniej, a z pewnością czyszczenie pójdzie zdecydowanie szybciej. Niezbędne będą: gąbka do naczyń, ściereczka z mikrofibry oraz nożyk lub pilnik, którymi zeskrobiemy zaschnięte zabrudzenia.

Sposoby usuwania plam ze ścian

  1. wrzątek – rewelacyjna metoda czyszczenia ścian, ale uwaga! Działa jedynie na świeże plamy. W związku z tym jeśli przypadkowo wino lub kawa rozleją się na ścianę od razu zmyjmy je wrzątkiem. W ten sposób nie pozostanie plama a ściana nie będzie uszkodzona.
  2. Niewielka ilość płynu do mycia naczyń – wystarczy zaledwie kilka kropli. Z pewnością ma on wiele zastosowań i również świetnie sprawdza się w przypadku konieczności czyszczenia ścian. Jednak najlepiej działa np. na plamy z napojów, które jeszcze całkowicie nie zaschły. Aby się ich pozbyć moczymy gąbkę w ciepłej wodzie, dodajemy płyn i ścieramy, gdy plama zniknie osuszamy szmatką z mikrofibry.
  3. Pianka do golenia – metoda ta nie jest znana wielu osobą, a wyróżnia ją wysoka skuteczność. Piankę wystarczy rozsmarować na całej plamie na ścianie i pozostawić tak na około godzinę. Następnie zmywamy ja gąbką namoczoną we wrzątku. W widzie może dodatkowo być niewielka ilość płynu do mycia naczyń. Usuniemy w ten sposób całe zabrudzenie i piankę.
  4. Ręcznik papierowy i bibuła – dzięki tej metodzie skutecznie usuniemy ze ściany tłuste plamy. Bibuła doskonale pochłania tłuszcz. Bibułę z ręcznikiem papierowym należy przyłożyć/przycisnąć do ściany na dłuższą chwilę. Następnie zasypać plamę talkiem lub mąką ziemniaczaną. Po kilku godzinach zabrudzenie można skutecznie zmyć ciepłą wodą, jeśli nadal nie będzie chciało ustąpić można do wody dodać trochę płynu do naczyń. Na koniec ścieramy szmatką z mikrofibry.
  5. Płyn do szyb – skuteczne w usuwaniu plam ze ścian są również specjalne spraye do czyszczenia szyb. Z ich pomocą doprowadzimy do szybkiego usunięcia nawet zaschniętych zabrudzeń i co bardzo ważne nie dojdzie do uszkodzenia ściany. Gdy mamy do czynienia z mocno zaschniętą plamą najpierw namoczmy ją wrzątkiem. Następnie spryskujemy małą ilością środka do szyb i pozostawiamy na kilkanaście minut. Wówczas plama powinna łatwo zejść. Zmywamy ją gąbką namoczoną we wrzątku i na zakończenie przecieramy szmatką z mikrofibry.

Do szczególnie trudnych zabrudzeń można wykorzystać benzynę lakową, jednak konieczne jest zachowanie ostrożności, bo bardzo łatwo zniszczyć nią ścianę. Ręce również powinny być zabezpieczone rękawiczkami. Przed malowaniem do wyczyszczenia wszelkich zabrudzeń na ścianach stosuje się zwykle mydło malarskie, które pozwala również na odpowiednie przygotowanie powierzchni do malowania.

Pamiętajmy, że jeśli na naszych ścianach pojawią się plamy z kawy, herbaty czy wina, to najlepiej jeśli zmyjemy je od razu. Podobnie z innymi napojami i daniami. Jeśli plama nie zaschnie to jej usunięcie będzie zdecydowanie łatwiejsze.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź