Klasyczne namioty, obóz sportowy czy artystyczny? – Wakacje dla nastolatka

0

W życiu każdego rodzica przychodzi taki moment, kiedy dziecko przestaje być zainteresowane wspólnym rodzinnym wyjazdem. Nie musi to być jednak równoznaczne z wizją obrażonego młodego człowieka, który całe wakacje z rodzicami spędza zapatrzony w swój telefon. Warto, znając hobby oraz poziom żywiołowości swojego dziecka, zaproponować mu coś, co ma szansę wygrać z siedzeniem z nosem na kwintę.

Wygrać z social mediami

Znajomi nastolatka wyjeżdżają z miasta w różnych terminach, a potrzeba bycia z nimi cały czas on-line, może być zgubna dla życia w realu. Większość relacji młodych ludzi toczy się w sieci, za pośrednictwem mediów społecznościowych. Tym samym powiedzieć nastolatkowi: „Zostaw telefon, wyjdź pograć w piłkę”, to za mały impuls.
– Młodzież potrzebuje wielu bodźców, które zajmą ich głowy i spożytkują energię. Dlatego nawet klasyczne rozwiązania wyjazdowe, takie jak obóz na Mazurach, muszą być zaplanowane na tyle intensywnie, żeby nastolatek nie miał czasu pomyśleć o zalogowaniu się portal społecznościowy.

Dla każdego aktywnego…

Obozy dla nastolatków w grupie 12-18 lat to istny rollercoaster, który pozwoli Waszemu dziecku odkryć w sobie pokłady energii, kreatywności, chęci rywalizacji i apetytu na więcej. Współcześnie obóz to nie tylko odpoczynek od szkoły – organizatorzy biorą sobie za cel przede wszystkim oderwanie ich od ekranów dotykowych. To, co dwadzieścia lat temu było wystarczającym impulsem, zmieniającym rutynę – ognisko, poranna gimnastyka, wylegiwanie się nad wodą – teraz nie wytrzymuje starcia z telefonem komórkowym.
– Zdecydowana większość propozycji wyjazdowych dla młodzieży to oferty sportowe i artystyczne. Stawiamy na aktywność, ponieważ wiemy, że wielu nastolatkom brakuje kontaktu z przyrodą i sportowych motywacji.
Rodzice mogą wybierać spośród obozów tanecznych, siatkarskich, jeździeckich, a nawet crossfitowych i fitness. Daje to duże pole propozycji dla sceptycznie nastawionego nastolatka. Może jednak przekona go modna dyscyplina sportowa, której treningi będzie mógł kontynuować w okolicy swojego miejsca zamieszkania. To szansa na zmianę siedzącego trybu życia dziecka.

Wypoczynek to nie nuda

Obok programów, które stawiają na aktywny wypoczynek, całkowicie zajmujący ciało i umysł nastolatka, organizatorzy obozów wychodzą naprzeciw także bardziej zachowawczym pod tym względem klientom.
– Jeśli wiecie, że dziecko najlepiej odpoczywa leniuchując i słuchając muzyki, nie zmuszajcie go do wysiłku fizycznego. Program wyjazdu powinien łączyć oczekiwania rodziców i nastolatka, ale nie może być realizacją ambicji wyłącznie jego opiekunów. To jest klucz do zadowolenia dziecka. Dla spokojniejszych nastolatków dobrym wyborem będą obozy z zaplanowaną strefą chillout, czyli przemyślanym przez organizatorów leniwym wypoczynkiem.
Czym jest ten wypoczynek? To szereg propozycji, których kluczem jest wspólne spędzanie czasu na spokojnych aktywnościach bez grama nudy (oczywiście w trybie offline), urozmaicane kilkugodzinnymi wyjazdami turystycznymi po okolicznych miejscowościach.

Klasyka obozu, czyli namioty

Takie obozy pamięta się najlepiej. Kto choć raz spał pod namiotem, ten wie, że jest to trudne do powtórzenia przeżycie. Cykanie świerszczy, szum deszczu w nocy, wyjście boso na poranną rosę zaraz po przebudzeniu – to wrażenia, które na długo zapadają w pamięć. Na rynku ofert kolonijnych i obozowych znaleźć można takie, które łączą wygodę wyposażonego ośrodka wypoczynkowego z noclegiem pod namiotem. Na stronie https://www.kogis.pl/obozy proponowane są obozy z noclegiem na łóżkach polowych w sześcioosobowych, wygodnych namiotach. Jeśli nastolatek jest przygodowym freakiem, to takie rozwiązanie zdecydowanie ma szansę przypaść mu do gustu. Zbierze intensywne doświadczenia i zaimponuje znajomym w szkole.

Podstawową zasadą przy wyborze obozu dla nastolatka jest pokazanie mu różnych propozycji i otwartość na jego uwagi. Pozostawienie dziecku ostatecznej decyzji w sprawie wyboru motywu przewodniego obozu, na który ma jechać, może być kluczem do jego zadowolenia i chęci kolejnego wyjazdu za rok. Ważną motywacją wyjazdową może być udoskonalanie swoich umiejętności, na przykład artystycznych lub doświadczenie nowości. Nie warto ukrywać tego, że wyjazd musi być na tyle atrakcyjny, żeby nastolatek chciał się nim chwalić wśród rówieśników.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź