Jak szybko posprzatać pokój?

0

Szczególnie przy małym dziecku wyjątkowo liczy się czas. Sprzątanie często pochłania go sporo, a przecież zależy nam żeby mieszkać w czystych i zadbanych wnętrzach i nie wstydzić się jeśli wpadną niezapowiedziani goście. Warto poznać kilka trików, kolejnych kroków, które umożliwią nam szybkie wysprzątanie pokoju, który odtąd stanie się oazą relaksu i wypoczynku, a kolejne sprzątania będą zajmowały coraz mniej czasu. Na co zwrócić uwagę i jak postępować?

Motywacja to podstawa

W pierwszej kolejności potrzebujemy odpowiedniej motywacji żeby w ogóle zabrać się do sprzątania. Gdy w naszym otoczeniu jest porządek zyskujemy znacznie więcej przestrzeni życiowej. Jednocześnie w ten sposób łatwiej uniknąć pojawiającego się na co dzień podenerwowania, a organizacja swojego i dziecka czasu jest zdecydowanie prostsza. Weźmy choćby poukładane w szafach ubrania, które ułatwiają wybranie tego w co się ubierzemy, czy przebranie dziecka, bo zawsze wiemy po co sięgamy.

W czasie sprzątania sprawdza się ulubiona muzyka – jeśli masz w domu malucha, który już zareaguje w czasie snu możesz wziąć jedną słuchawkę douszną, tańczyć i sprzątać, z pewnością do to sporo radości i dobrego humoru. Niektóre z nas motywuje z kolei dopiero obiecanie sobie nagrody po skończonych porządkach.

Plan działania

Zaplanuj sprzątanie. Najlepiej sprawdza się ogarnianie każdego pomieszczenia po kolei. Warto najpierw przygotować wszystkie potrzebne rzeczy. Przyda się pudełko lub miska, bo którego włożymy wszystko co ma swoje miejsce w innych pomieszczeniach i na koniec to wyniesiemy. Odkładamy wszystko na miejsca, sprzątamy w szafach i szufladach, wywalamy niepotrzebne rzeczy, ścieramy kurze, odkurzamy i zmywamy podłogę.

Postaw na minimalizm

Ozdoby pojedyncze i duże, zabudowane półki zamiast zwykłych regałów. W takich pomieszczeniach, nie zagraconych będziesz czuć się zdecydowanie lepiej, a i łatwiej będzie je posprzątać.

Niewielkie elementy, dzięki którym widać, że jest czysto

Zadbaj o roślinki, niech cieszą oko w różnych częściach pokoju, oprócz tego warto wpuścić jak najwięcej światła, gdyż jasne pomieszczenia wydają się wizualnie przyjemniejsze i czystsze. Niezbędne będzie również intensywne przewietrzenie pomieszczenia, aby pozbyć się zapachu środków czystości i odkurzacza. Można postawić na subtelny odświeżacz powietrza.

Regularność

Jeśli będziesz dbać o zachowanie porządku i często sprzątać, to uda ci się zachować pokój w idealnej czystości przy minimalnym wysiłku, a każde kolejne sprzątanie będzie łatwiejsze. Ma to duży wpływ na samopoczucie osób zamieszkujących w danym domu. Im jest czyściej i ładniej tym bardziej jesteśmy zmotywowane do utrzymania takiego stanu.

Szczególnie przy małym dziecku, gdy mamy wiele dodatkowych obowiązków, a jednocześnie chcemy dbać o zdrowie jego i własne. Czysty dom będzie ważnym elementem naszej codzienności. Jednocześnie dzięki odpowiedniej organizacji zdecydowanie łatwiej będzie nam odnaleźć się w roli mamy i osoby zajmującej się domem, co często ciężko pogodzić, szczególnie pierworódkom.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź