Czy w ciąży można korzystać z zabiegów kosmetycznych i medycyny estetycznej?

0

Czas ciąży może spowodować, że będziemy promieniały i poczujemy się piękne jak nigdy dotąd. Jest jednak druga grupa kobiet, która przez rosnący brzuch, pojawiające się zmiany na skórze i ciele, czuje się coraz gorzej więc poszukuje sposobów na poprawę swojego wyglądu i samopoczucia. Pojawia się wówczas podstawowe pytanie – czy i z jakich zabiegów gabinetowych można w tym szczególnym czasie skorzystać?

Pielęgnacja twarzy w salonie

Kosmetyczka, kosmetolog czy lekarz medycyny estetycznej mają obowiązek przeprowadzić z klientka wywiad i pytanie o ciążę, połóg i laktację jest jednym z pierwszych na liście. Dlaczego? Ponieważ większości zabiegów nie powinno przeprowadzać się w ciąży i w czasie gdy kobieta karmi piersią. Odpadają wszystkie zabiegi wykorzystujące aparaturę – lasery, prądy, ultradźwięki czy mikrodermaobrazja. Nie przeprowadza się również peelingów chemicznych, depilacji czy masażu.

W przypadku części z wymienionych zabiegów i grup zabiegów nie jest znane ewentualne oddziaływanie na płód, bo nie zostało to poddane badaniom. Jednak biorąc pod uwagę znaną inwazyjność zabiegów, możliwe pojawienie się stresu u ciężarnej, oddziaływanie choćby masażu na cały organizm odradza się ich wykonywanie.

Co więcej nie powinno się również decydować na takie zabiegi w czasie połogu oraz w czasie, gdy karmimy piersią. Dla niektórych kobiet oznacza to więc dość długi czas bez zabiegów pielęgnacyjnych w salonie. Możemy je jednak skutecznie zastąpić domową, łagodną i naturalną pielęgnacją. Zwróćmy jednak uwagę aby w miarę możliwości decydować się jedynie na produkty dedykowane właśnie kobietom w ciąży i karmiącym.

Czy to znaczy, że trzeba całkiem przestać chodzić do kosmetyczki?

Nie. Nie musimy całkowicie rezygnować z dbania o urodę w salonie kosmetycznym. Konieczne będzie jedynie odpowiednie dobieranie, bezpiecznych zabiegów. Możemy zadbać o dłonie i stopy czy wykonać hennę brwi. Nie zaszkodzi tez delikatny peeling i np. serum z maską algową.

Pamiętajmy, że naszym obowiązkiem jest poinformowanie specjalisty o tym, ze spodziewamy się dziecka. Istotnie ma on wówczas prawo odmówić zabiegu lub zaproponować zupełnie coś innego, jednak wynika to z troski o rozwijające się dziecko i konieczność zachowania środków bezpieczeństwa.

Jak pielęgnować skórę w domu?

Pamiętajmy o regularnym stosowaniu kremów, balsamów, jeśli natomiast uwielbiamy olejki, to sprawdźmy czy te wybrane będą odpowiednie dla ciężarnych. W pielęgnacji cery sprawdzi się również peeling enzymatyczny, odżywcze serum oraz maseczka nawilżająca. Dla zachowania równowagi skóry nie możemy zapominać o konieczności jej tonizacji.

Jeśli po ciąży chcemy wyglądać pięknie, jak przed nią i nie chcemy dopuścić do powstania zniszczeń na skórze naszej twarzy i ciała to koniecznie dbajmy o regularność pielęgnacji. Często w czasie ciąży kobiety mają trochę więcej wolnego. Warto nieco z tego czasu poświęcić jedynie swojej urodzie, a z pewnością po tych kilku miesiącach efekty będą doskonale widoczne.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź