Jak przygotować dziecko na pierwsze dni w przedszkolu?

0

Dzieci są bardzo różne, jedne od razu chętnie pójdą w paniami w przedszkolu, inne pójdą, ale po kilku dniach coś przestanie się podobać i będą płakać przy rozstaniu, a jeszcze inne będą przeżywać pozostawianie ich przez mamę za każdym razem, przez rok a nawet dłużej. Zdaniem przedszkolanek problem z najbardziej wrażliwymi dziećmi ustępuje po miesiącu-dwóch, jednak może być bardzo różnie.

Czasem dziecko nie jest jeszcze gotowe na rozpoczęcie swojej edukacji przedszkolnej, nie każde dobrze czuje się w takim miejscu już od 3 roku życia, czasem odpowiedni moment przychodzi później. Wówczas rodzice często decydują się na nianię na pewien czas. Czy jednak można przygotować dziecko do rozpoczęcia przedszkola i jak powinniśmy się właściwie zachowywać?

Przed wakacjami i w wakacje poprzedzające nowy rok szkolny

Większość przedszkoli organizuje wcześniej dla dzieci zapoznania i aklimatyzacje. Maluchy na kilku spotkaniach wraz z rodzicami poznają swoje panie, inne dzieci, ale również sale, zabawki, podwórko. Jak przyjdą z powrotem by zostać we wrześniu miejsce to nie będzie już dla nich całkowicie obce.

Jeśli mamy taką możliwość w czasie wakacji warto w czasie spacerów przechodzić obok przedszkola, można zajrzeć przez płot i porozmawiać o placu zabaw. Zagadnąć co dziecku się najbardziej podoba i na czym będzie się bawić jak przyjdzie do przedszkola. Pokazujmy okna sali i skąd będziemy mogli pomachać.

Rozmowa o przedszkolu

Dziecko nie powinno czuć, że przedszkole jest czymś ostatecznym. O co chodzi? Musi wiedzieć, że idzie tam na „chwilę”, pamiętajmy że maluchy mają inne poczucie czasu. Powiedzmy, że pobawi się z kolegami, panie pokażą ciekawe rzeczy, będzie obiadek i potem po nich wrócimy. Możemy powiedzieć, o której godzinie będziemy. Wówczas dziecko będzie mogło zapytać pani, kiedy będzie taka godzina i nawet jeśli nie będzie miało wyobrażenia ile to, to będzie wiedziało, że mama będzie np. za godzinę.

Dziecko dokładnie zapamiętuje słowa rodziców, którzy zaprowadzają je do przedszkola i często jak mu ciężko zostaje dlatego, że ufa. Jeśli więc powiemy, że przyjdziemy po obiedzie, to róbmy to świadomie, szczególnie w pierwszych miesiącach. Zapytajmy o której jest obiad i przyjdźmy od razu jak dziecko zje. To wzmocni jego zaufanie i będzie wiedziało, że nie chcemy go tam zostawić.

Po przedszkolu

Każdego dnia po przedszkolu możemy wracając rozmawiać z pociechą i pytać co dziś robiło, czego się nauczyło. Pomożemy utrwalić informacje lub umiejętności, a jeśli wyrazimy uznanie dziecko będzie chciało nauczyć się więcej, aby znów móc nam opowiadać.

Wyprawka do przedszkola

Własne rzeczy budują poczucie bezpieczeństwa. Jest to jeden z powodów, dla których w łóżkach dzieci otaczają się ogromną ilością maskotek. W wakacje zadbajmy więc o wspólne przygotowanie wyprawki. W większości przedszkoli konieczna jest pościel czyli poduszeczka i kocyk ubrany w poszewkę, pasta i szczoteczka do zębów, kapcie. Czasem pojawiają się dodatkowe rzeczy jak strój gimnastyczny, jednak zwykle nie w pierwszym roku, bo dzieci miałyby problem żeby same się przebierać.

Wybierzmy się więc razem na zakupy, czy to stacjonarne czy online. Niech dziecko samo wybierze co mu się podoba z niezbędnych rzeczy, niech zdecyduje o wzorach to będzie z nich dumne. Obowiązkowo maluchy biorą ze sobą codziennie do przedszkola ulubioną przytulankę, aby móc się do niej przytulić w czasie leżakowania.

Za pomocą tych kilku elementów i naszej delikatności z pewnością skutecznie przygotujemy nasze dziecko na rozpoczęcie przedszkola. Zadbajmy, aby było to przyjazne i dobre miejsce.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź