Na jakie objawy w ciąży należy zwrócić uwagę i absolutnie nie wilno ich lekceważyć?

0

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiet, pomimo iż znamy podstawowe objawy jakie mogą towarzyszyć rozwijającemu się w łonie dziecku, to jednak nigdy nie można powiedzieć, żeby dwie ciąże były takie same, nawet u tej samej kobiety. Panie przybierają na wadze, pojawiają się zaburzenia hormonalne i zachcianki, a w pierwszym trymestrze większości towarzyszą poranne nudności. Warto zwracać uwagę na to, co dzieje się z naszym organizmem w czasie ciąży, bo czasem właśnie niepozorne objawy mogą wiele powiedzieć o stanie zdrowia mamy i dziecka i pozwolić na skuteczniejszą i szybsza reakcję medyczną. Jakich objawów nie powinno się w czasie ciąży absolutnie lekceważyć?

1. Gdy dziecko się nie rusza – to wyjątkowe odczucia, które większość mam wyraźnie czuje już w okolicach 17-18 tygodnia ciąży, niekiedy pojawiają się wcześniej lecz nie zawsze są wyczuwalne. Dobrze wyczuć je można w okolicy 24 tygodnia. Dodatkowo kobiety dostrzegają, że wraz z postępem ciąży dziecko coraz intensywniej porusza się w ciągu dnia, a w nocy uspokaja się. Niekiedy jednak ruchy dziecka są niewyczuwalne przez wiele godzin – w takiej sytuacji, jeśli wcześniej były i zanikły należy koniecznie skontaktować się z lekarzem. Brak poruszania się dziecka może wynikać z różnych przyczyn, jedną z powszechniejszych jest zbyt mała ilość płynu owodniowego, co oznacza, że u matki doszło do odwodnienia i konieczne jest uzupełnienie płynów. Może również dojść do pęknięcia pęcherzyka płodowego, co może skutkować rozwojem infekcji i przedwczesnym porodem.

2. Plamienia i krwawienia – na samym początku ciąży mogą pojawić się plamienia lub delikatne krwawienia z dróg rodnych i wówczas będzie to całkowicie normalne zjawisko. Do jego pojawienia się dochodzi w momencie implantacji zarodka w macicy. Jeśli takie objawy pojawią się w innym okresie ciąży to konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Mogą one świadczyć o poronieniu, przedwczesnym odklejeniu się łożyska czy łożysku przodującym.

3. Gorączka – podwyższona temperatura ciała w czasie ciąży może być niepokojącym czynnikiem, warto być szczególnie czujnym na jej pojawienie się. Wymienia się liczne przyczyny pojawiania się gorączki u kobiety w czasie ciąży i może to być bardzo prowizoryczne, jednak zbyt wysoka temperatura może oddziaływać na dziecko być dla niego szkodliwa, a nawet powodować negatywne skutki już po narodzinach. Jeśli więc dojdzie do pojawienia się gorączki powinnyśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

4. Większa ilość upławów – zacznijmy od tego, że w ciąży dochodzi do zwiększenia ich ilości, jednak jeśli są wodniste lub z domieszką krwi powinnyśmy zwrócić się do lekarza. Niekiedy w drugim trymestrze takie objawy mogą nieść za sobą groźne konsekwencje.

5. Zbyt duży przyrost masy ciała – przyrost masy ciała w ciąży jest zupełnie normalny, jednak nie zaleca się, aby był nadmiernie duży. Jeśli z każdym tygodniem jest co najmniej 2 kg więcej to najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się z lekarzem, gdyż może to stanowić o rozwoju cukrzycy ciążowej.

6. Bóle brzucha – bóle brzucha zależnie od swojego charakteru mogą świadczyć o poronieniu lub przedwczesnym porodzie. Z pewnością nie powinny się więc pojawiać przed 37 tygodniem ciąży – wówczas wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Może oczywiście pojawić się niestrawność, wzdęcia, zgaga itp. jednak wówczas brzuch boli jakby w innej części.

7. Suchość oczu i trudności z widzeniem – W wyniku zmian hormonalnych może dojść do zmniejszenia się produkcji płynu łzowego, a co za tym idzie oczy będą bardziej suche, a obraz zamazany. To normalne jednak pomimo to warto skonsultować swój przypadek z lekarzem.

8. Powtarzające się, częste bóle głowy- często pojawiają się w ciąży, jeśli jednak do ich nasilenia dojdzie w drugim lub trzecim trymestrze to powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź