Wakacje z dzieckiem w mieście- jak zaplanować czas

0

Wakacje to okres, który dla rodziców, a w szczególności tych pracujących bywa wielkim wyzwaniem. Dawno już za nami czasu rodzin wielopokoleniowych, mieszkających razem, gdzie zawsze ktoś był w domu i pod ręką, żeby zająć się w tym okresie dziećmi. W konsekwencji nie widzimy również młodszych dzieci biegających i bawiących się na osiedlach. Jak więc spędzić wakacje z dzieckiem jeśli mieszkamy w mieście i jak ciekawie zaplanować ten czas, aby po powrocie doszło było coś do wspominania?

Wiek dziecka dużo zmienia

Dla dzieci od 7 roku życia w większości miast dostępne są różnego rodzaju półkolonie, które trzeba przyznać często ratują rodzicom życie i pozwalają na ciekawe spędzenie części wakacji pociechom. Mogą to być zajęcia sportowe, artystyczne, naukowe, muzyczne – podpytajmy w miejscu, gdzie nasze dziecko chodzi na zajęcia dodatkowe, które rozwijają jego pasję.

Młodsze dzieci rodziców pracujących zwykle spędzają większość wakacji w przedszkolu lub z dziadkami, czasem do nich wyjeżdżają, gdy ci mieszkają daleko. Nie zawsze jednak jest to możliwe.

Obozy i kolonie

Oczywiście większość dzieci chętnie wybierze się na ciekawy obóz lub kolonie. Obecnie większość takich wyjazdów jest tematyczna, np. piłkarski lub taneczny. Problemem bywają koszta i krótki czas trwania obozów. Obecnie bowiem dzieci zwykle wyjeżdżają zaledwie na tydzień, a koszt jest taki, że nic więcej rodzice w wakacje nie są w stanie zapewnić.

Z pewnością z punktu widzenia rodzica interesujące byłoby powrócenie do dawnych obozów. Kiedyś dzieci jeździły na trzy tygodnie i mieszkały w miejscowych szkołach, co zwykle wychodziło zdecydowanie taniej więc możliwy był dłuższy wyjazd.

Czas w mieście

Najwięcej czasu na organizowanie czegokolwiek mamy zapewne w weekendy. Warto odwiedzić przynajmniej jeden z ciekawych parków rozrywki w naszej okolicy – zwykle w regionie jest ich co najmniej kilka.

Śledźmy również premiery kinowe, przy brzydszej pogodzie możemy wykorzystać czas i wybrać się z dzieckiem do kina na coś, co je zainteresuje. Kolejne atrakcje znowu uzależnione są od wieku naszego dziecka. Możemy wybrać się na popularne place zabaw dla najmłodszych z kulkami, na kręgle, do parku trampolin, brać udział w miejskich wydarzeniach czy też pojechać nad wodę czy to jezioro czy morze, zależnie od tego gdzie mieszkamy.

Czas na świeżym powietrzu

Pamiętajmy, że niedługo nadejdzie zima i dziecko razem z nami wiele czasu będzie spędzać w czterech ścianach i nad książkami. Warto więc do maksimum wykorzystać ładną pogodę i spędzać czas na świeżym powietrzu. Sprawdzą się spacery po lasach, wejścia na okoliczne wierze widokowe, a nawet jazda na rowerze i wspólne wycieczki. Nie musimy jednak mieć zapełnionego każdego dnia. Oczywiście chcemy się bawić i dziecko też ale dzień lenistwa i jedynie spacer na plac zabaw również mogą być bardzo przyjemne.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź