Dlaczego warto czytać dziecku? Niezastąpiony wpływ literatury dziecięcej na rozwój najmłodszych!

0

Czytanie dziecku to czynność, którą można wdrożyć już na etapie ciąży. W ten sposób rodzic nawiązuje więź ze swoim dzieckiem, a jednocześnie może mu podarować jeden z najwspanialszych prezentów. Badania wyraźnie pokazują, że regularna lektura trwająca nawet kilkanaście minut dziennie działa niczym zasadzenie w umyśle dziecka naczyń. Co z nich wyrośnie? Z pewnością wiele dobrego!

  1. Zalety płynące ze wspólnego czytania książek?
  2. Gdzie znaleźć polecenia dobrych książek? Recenzje książek dla dzieci!
  3. Kartonowe książki dla najmłodszych i bogate w tekst książki dla starszych

Zalety płynące ze wspólnego czytania książek?

Najważniejszą zaletą wspólnego czytania z dzieckiem jest tworząca się więź między dzieckiem a rodzicem. Można w ten sposób zaspokoić potrzeby emocjonalne, które rodzą się w maluchu. Rodzice, poświęcając kilkanaście minut dziennie na lekturę książki z dzieckiem, wyraźnie pokazują, że jest ono dla nich najważniejsze na świecie.

Śledzenie losów bohaterów na kartach książki może stać się punktem dnia, którego dziecko bardzo wyczekuje. Kojarzy się z przyjemnością, przeżywaniem całej palety emocji oraz relaksem.

Poszerzanie horyzontów to kolejna z zalet czytania dzieciom. Maluchy powinny mieć jak najwcześniej do czynienia z literaturą. Książki, nawet te skierowane do najmłodszych, poruszają wiele rozmaitych tematów, nawet tych bardzo ważnych, o których dorośli często by nie pomyśleli. Dziecko poszerza swoją wyobraźnię podczas czytania, uczy się rozróżniać dobro od zła, poprawia i poszerza swoje słownictwo, a przy okazji ćwiczy pamięć. Co więcej — czytanie sprzyja skupieniu, a więc będzie bardzo przydatna w późniejszych latach, w szkole.

Gdzie znaleźć polecenia dobrych książek? Recenzje książek dla dzieci!

Książki dla dzieci ukazują się nakładem rozmaitych wydawnictw. Na rynku nie brakuje wydawców, którym nieobce jest wychowywanie najmłodszych. Książka goni książkę, dlatego tak ciężko jest niektórym rodzicom wybrać odpowiednie pozycje dla swoich dzieci.

Na szczęście pomocne mogą okazać się recenzje książek dla dzieci. Można znaleźć je na wielu portalach poświęconych literaturze, na stronach księgarń internetowych, ale również na poświęconych temu blogach. Blogi to ogromne ułatwienie dla rodziców. Solidnie prowadzona strona potrafi być kopalnią wiedzy na temat książek z rozmaitych gatunków. Jeśli wpisy opatrzone są hashtagami, można znaleźć pozycje poświęcone konkretnej tematyce, np. emocjom, wojnie, zwierzętom, różnym czynnościom. Często wpisy zawierają też informacje, dla jakiego wieku dedykowana jest dana książka. To bardzo istotne, jeśli rodzice chcą trafić na tematykę dostosowaną do wieku lub opracowanie  trudniejszych tematów dopasowane do dziecka. Blogi poświęcone książkom bardzo często zawierają również zdjęcia, które ukazują wnętrze pozycji. Można więc ocenić, czy ilustracje wpisują się w gust dziecka, czy nie są zbyt jaskrawe albo czy ciekawie brzmiąca książka nie została przypadkiem opatrzona ilustracjami w czerni i bieli.

Kartonowe książki dla najmłodszych i bogate w tekst książki dla starszych

Książki dla najmłodszych czytelników to zwykle kartonowe pozycje, które są nie do zdarcia. Dzieci mogą je nie tylko czytać z rodzicami, ale także się z nimi bawić. Dodatkowo są bezpieczne, ponieważ maluchy nie zjedzą ich z taką łatwością, jak mogłoby się to stać w przypadku kartki papieru. Papierowe książki z większą ilością tekstu można wdrażać później. Kiedy dziecko już mówi, chodzi do placówki, z pewnością będzie zainteresowane bardziej rozbudowanymi historiami.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź