Depresja poporodowa – masz prawo do słabości

0

Ciąża, poród i pierwsze miesiące po narodzinach dziecka uznawane są przez wiele osób za najszczęśliwszy czas w życiu każdej kobiety. Problem w tym, że nie zawsze tak jest i często nie jesteśmy w stanie tego pojąć i właściwie pomóc kobiecie, które tego realnie potrzebuje. Jednocześnie świeżo upieczone mamy w wielu takich przypadkach same siebie nie rozumieją i nie zdają sobie długo sprawy, że dzieje się coś złego. Co może zwiastować depresję poporodową? Jak ją rozpoznać i jaka pomoc będzie skuteczna? O co koniecznie trzeba zabrać, aby ten wyjątkowy okres istotnie był szczęśliwy?

Depresja poporodowa – czym dokładnie jest?

Pojawia się ona u części kobiet, krótko po narodzinach ich dziecka. W niektórych przypadkach udaje się określić przyczynę pojawienia się takiego stanu, jednak najczęściej pozostaje ona nieznana. Pojawienie się tej choroby jest niezwykle trudne dla kobiety, zwykle nie może się ona z nią pogodzić i wypiera się jej istnienia, szczególnie w sytuacji, gdy dziecko było wyczekiwane. Pojawia się poczucie, że sobie nie poradzi, że nie sprawdzi się w roli matki, że jest złą matką. Taki kierunek myślenia czasem utrzymuje się tygodniami lub miesiącami.

Jeśli mamy do czynienia z łagodną postacią choroby, to zwykle do jej przezwyciężenia i radzenia sobie na co dzień wystarczające okazuje się wsparcie osób bliskich. Jeśli jednak sytuacja jest poważniejsza, kobieta powinna zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, zgłosić swoje obawy ginekologowi w czasie kontrolnej wizyty, położnej gdy odwiedzi ją w domu lub najlepiej udać się po pomoc psychiatryczną.

Jak często się pojawia i jak się objawia?

Nie ma dokładnych danych z uwagi na częste przypadki łagodnej depresji, które nie są poddawane leczeniu, jednak uznaje się, że mniej więcej jedna na dziesięć kobiet rodzących ma objawy depresji poporodowej.

Dominujące są objawy depresyjne: smutek, przygnębienie, a jednocześnie bywają lepsze i gorsze dni. Pojawia się również nadmierna drażliwość, rozdrażnienie, niestety w konsekwencji często obrywa się dzieciom lub partnerowi, a wszyscy bliscy tak naprawdę, nie wiedzą co się dzieje. Częstym objawem depresji poporodowej jest niezwykle silne zmęczenie, porównywane do tego przy ciężkiej chorobie fizycznej, kiedy z trudem podnosimy się z łóżka. Dodatkowo mimo często silnego zmęczenia doskwiera bezsenność – problemy z zasypianiem czy niepotrzebne budzenie się o wczesnych porach.

Objawów depresji poporodowej jest zdecydowanie więcej. Częsty jest brak apetytu i zapominanie o jedzeniu, wszystko wokół przestaje interesować i cieszyć, niechęć do zbliżeń intymnych, poczucie braku czasu na obowiązki i nieradzenia sobie z tym co trzeba zrobić każdego dnia, poczucie winy, negatywne postrzeganie samej siebie, lęk o zdrowie i życie dziecka, kobieta może bać się zostać z nim sama, trudności z nawiązaniem więzi uczuciowej z maluchem, lęk o własne zdrowie, lęk że skrzywdzi własne dziecko.

Wyróżniające jest wyraźne poszukiwanie wsparcia pośród rodziny, znajomych, przyjaciół czy nawet lekarza. Pojawiać się może panika, często strach jest tak silny, że kobiety nie chcą zostawać same nawet na chwilę.

Pomoc dla kobiety z depresją poporodową

Najważniejsze żeby świeżo upieczona mama przyznała się do tego sama przed sobą. Dobrze jeśli powie komuś z bliskich o pojawiających się objawach i skorzysta z fachowej pomocy. Działania lecznicze i terapeutyczne będą pozytywne dla niej i dla dziecka, ale i dla całej rodziny.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź