Zabawki do nauki cyferek – nauka matematyki dla dzieci

0

Każdy rodzic próbuje pomóc swojemu dziecku w nauce podstawowych umiejętności, takich jak pisanie, czytanie czy liczenie. Szczególnie to ostatnie potrafi sprawić najmłodszym nie lada trudności. Jak zatem się do tego zabrać, by nauka cyferek stała się przyjemnością dla obu stron?

Nauka przez zabawę – najskuteczniejsza z metod!

Jest wiele szkół tego, jak powinniśmy uczyć swoje dzieci przyswajania cyferek i podstaw matematyki. Bez wątpienia warto zacząć możliwie najwcześniej. Jednak prowadzenie akademickich wykładów kilkulatkom raczej się nie sprawdzi. Dużo lepszym rozwiązaniem jest nauka przez zabawę. Dziecko często nawet nie wie, kiedy się uczy, a satysfakcja z przyswojonej w ten sposób wiedzy jest ogromna. Co ważne, nauka przez zabawę jest nie tylko skuteczna, ale i przyjemna. Dzięki niej nasz malec nie zniechęci się do przyswajania nowych informacji już na początkowym etapie. Regularne poszerzanie umiejętności naszych pociech jest bardzo istotne dla ich późniejszego rozwoju. To dzięki niemu łatwiej będzie im rozpocząć naukę z rówieśnikami w przedszkolu czy szkole. Podczas zabawy z rodzicami dziecko nie tylko się uczy, ale również rozwija swoją wyobraźnię oraz zacieśnia relacje.

Nauka matematyki – czego potrzebujemy?

Już na samą myśl o nauce matematyki wielu rodziców dostaje gęsiej skórki. Wszyscy pamiętamy przymusowe klepanie tabliczki mnożenia, czy problemy z zapamiętaniem podstaw dzielenia. Na szczęście metody z lat naszej podstawówki odeszły w niepamięć. Dziś dużo większą uwagę przykłada się do tego, by nauka była przede wszystkim przyjemna. Podstawowe elementy, sprzyjające zabawie w naukę matematyki możemy stworzyć sami z rzeczy dostępnych w naszych domach. Świetnie sprawdzą się różnego rodzaju koraliki czy klocki do nauki liczenia. Jeśli jednak nie mamy pomysłu bądź czasu na organizację poszczególnych elementów, wystarczy udać się do sklepu z zabawkami. Pomoce do nauki matematyki znajdziemy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i tych internetowych. Przykładem może być oferta dostępna w sklepie Maludas.pl. Znajdziemy tu zabawki rozwojowe, ułatwiające naukę dla dzieci w różnym wieku. Dopasowane do potrzeb naszych pociech. Układanka do nauki liczenia zainteresuje najmłodsze dzieci,  gra do nauki matematyki przyciągnie uwagę przedszkolaka. Wszystkie one sprawią, że nasz kilkulatek z większym zapałem będzie poznawał świat liczb.

Jak wybrać odpowiednią zabawkę?

Oferta zabawek do nauki cyferek jest bardzo szeroka. Często bardzo ciężko jest wybrać tę jedną właściwą pomoc. Przede wszystkim należy pamiętać, by dobrać odpowiedni produkt do wieku i umiejętności naszego dziecka. Nie zawsze sugestia producenta będzie jedynym wyznacznikiem, bo to rodzic najlepiej wie, co potrafi jego dziecko. Jeśli dopiero zaczynamy naukę cyferek, dobrym rozwiązaniem mogą być klocki do nauki liczenia. Zainteresują one najmłodszych, zachęcą do nauki i przyciągną uwagę. Są proste w obsłudze i nie wymagają skomplikowanych umiejętności. Jeśli jednak nasz maluch zna już podstawy liczenia, klocki mogą nie zwrócić jego uwagi. Wtedy dużo lepszym rozwiązaniem może okazać się gra do nauki matematyki. Gry posiadają różny stopień trudności, dzięki czemu z czasem możemy poszerzać wiedzę naszego malca. Najważniejsze, by robić to etapami, nie wywierać presji i zwiększać stopień trudności tylko wtedy, gdy dziecko jest na to gotowe. Daje nam to pewność, że zarówno dla nas, jak i dla naszych pociech nauka przez zabawę będzie przyjemna.

Zabawa i nauka idą w parze

Jeśli zależy nam, żeby nauka była skuteczna, powinniśmy przede wszystkim zadbać o to, by kojarzyła się ona z czymś przyjemnym. Przede wszystkim należy wprowadzać poszczególne elementy zabawy w matematykę etapami. Zacząć można od prostego liczydła, które przyciągnie uwagę malca. Przesuwanie kolorowych koralików na liczydle pomaga nie tylko w nauce liczenia, ale również rozwija zdolności manualne. Następnie możemy podsunąć naszemu dziecku prostą układankę. Kolejne etapy zależą już tylko od nas i naszej wyobraźni. Najważniejsze jednak jest to, by nie robić z nauki cyferek przykrego obowiązku połączonego z przymusem. Zabawa ma być spontaniczna i wesoła, a małe sukcesy warto nagradzać chociażby oklaskami. W ten sposób dziecko nawet nie zauważy, kiedy nauczyło się liczyć a z czasem również dodawać czy mnożyć.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź