Gdy nie wiesz co Ci dolega – internista na pomoc w diagnostyce

0

Wybór lekarza, do którego się udajemy, kiedy mamy poczucie, że doznajemy jakiegoś rodzaju uszczerbku na zdrowiu zawsze jest rozwiązaniem trudnym. Tym bardziej więc warto mieć świadomość, w ramach jakich specjalistów możemy wybierać. Wiele osób z marszu uda się do lekarza rodzinnego, co nie zawsze może okazać się wyborem słusznym, bo tym wartościowym wyborem okazuje się internista. Kim jest taki lekarz, czym odróżnia się od lekarza rodzinnego oraz co właściwie leczy? Poniżej znajdują się zwięzłe, ale treściwe odpowiedzi na wszelkie te pytania. W sam raz, by jeszcze namyśleć się przed pierwszą wizytą. 

Internista – kim jest, co leczy?

Internista, najkrócej ujmując, to specjalista od chorób wewnętrznych. Kolejnym wyrażeniem, które charakteryzuje pracę takiego lekarza, jest „holizm„, bo internista to osoba zajmująca się organizmem człowieka w sposób całościowy – czyli właśnie holistyczny – jednak bez naleciałości magicznych, czy medycyny alternatywnej, które często, niepotrzebnie towarzyszą temu pojęciu. Tu holizm wynika z tego, że internista zajmuje się leczeniem wszelkich układów w ciele pacjenta, stąd też posługuje się na tyle szeroką wiedzą, że może spojrzeć na człowieka jako całość (np. konfrontując jeden układ z drugim, co jest pomocne choćby wtedy, gdy lekarze zajmujący się specjalnościami przepisali dwa różne leki, a pacjent nie jest pewny, czy może przyjmować specyfiki łącznie, bez szkody dla organizmu). Celem internisty z zasady jest wyleczenie organizmu jako całości, a nie tylko jego poszczególnych elementów. W skład obowiązków internisty wchodzi profilaktyka, diagnozowanie, jak i leczenie chorób, a internistów spotkać możemy tak w szpitalach, na oddziałach chorób wewnętrznych, w gabinetach lekarskich oferujących podstawową opiekę zdrowotną, a także na pogotowiu.

To lekarze, do których pacjenci zgłaszają się często w pierwszej kolejności (związek pomiędzy pojęciem lekarza pierwszego kontaktu, a internistą przedstawiony jest w akapicie poniżej), a internista albo skierowuje pacjenta do lekarza o bardziej szczegółowej specjalności, albo jedynie zleca konsultacje z takim lekarzem, jednocześnie nadal sprawując opiekę nad pacjentem. Do uprawnień i obowiązków internisty należą udzielanie zleceń, lekarskich, wystawianie recept, przepisywanie leków, skierowywanie na rehabilitację bądź ważne konsultacje. Internista cechuje się więc nie tylko pełną wiedzą, ale i pełnymi uprawnieniami. Doprecyzowując jeszcze, internista zajmuje się diagnozowaniem chorób układu krążenia i układów: pokarmowego, oddechowego, kostno-stawowego, odpornościowego, moczowego, chorób tarczycy, chorób metabolicznych i chorób alergicznych. Ma możliwość ocenienia prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów, przez co istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie od internisty uzyskamy najszybszą i najtrafniejszą diagnozę, czy nie mniej trafną wskazówkę, skierowującą, trafnie, na kolejne lekarskie badania. 

Internista a lekarz rodzinny i lekarz pierwszego kontaktu  

Internista okazuje się pojęciem tak mglistym, że często mylone jest z innymi pojęciami, takimi jak „lekarz domowy” lub „lekarz pierwszego kontaktu”. W pierwszym wypadku różnica pomiędzy internistą, a lekarzem rodzinnym jest znacząca, po polega na różnicy w specjalizacjach. Pamiętajmy, że lekarz internista zajmuje się tylko osobami dorosłymi, a zarazem wyłącznie chorobami wewnętrznymi, przez co rozmija się w zakresie obowiązków z lekarzem rodzinnym, do którego mogą udać się także dzieci, bo w zakres jego wiedzy wchodzi m.in. znajomość pediatrii. „Lekarz rodzinny”, zgodnie z nazwą, zajmie się wszystkimi członkami rodziny, internista natomiast tylko tymi, którzy ukończyli już 18 rok życia. Z kolei „lekarz pierwszego kontaktu” to termin na tyle szeroki, że pod jego „parasolem” mogą funkcjonować tak lekarz rodzinny, jak i internista. To, do kogo zwrócimy się w pierwszej kolejności zależy od trapiącego nas problemu. Jeżeli i to rozróżnienie nie jest wystarczająco jasne, warto zapoznać się z informacjami na stronie przychodni, która oferuje wizyty u internisty, np. https://innova-med.pl/interna-choroby-wewnetrzne/. Wizyta, telefon lub chociażby przejrzenie strony takiej placówki z pewnością rozwieje wszelkie możliwości. W pierwszej kolejności ustalmy, czy internista faktycznie jest dla nas i może nam pomóc, to najważniejsze. W każdym z tych przypadków, także wybierając internistę, szukajmy osoby empatycznej, otwartej na pacjenta, dociekliwej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to od internisty właśnie zależeć będą dalsze losy pacjenta. Losy te z pewnością potoczą się dobrze, jeżeli wybierzemy lekarza nie tylko o szerokiej wiedzy, ale także o wysokiej etyce i wartościowym charakterze, które poleca się, chociaż w miarę wnikliwie ocenić.  

Internista to lekarz, bez którego medycyna nie może się obyć. Choćby z tego względu warto rozważyć takiego specjalistę podczas decydowania, jakiego lekarza wybierzemy. We współczesnym świecie, którego elementy są złożone i wzajemnie połączone, podobne bywają choroby i to internista może okazać się lekarzem najbardziej „na czasie”, nie tyle pod względem popularności, co w takim znaczeniu, że najszybciej określi, jaka dolegliwość trapi pacjenta. 

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź