Wykorzystaj w sprzątanui cytryny – postaw na naturalne środki

0

Cytryna to piękny i świeży zapach, a jednocześnie skuteczny środek czyszczący. Gdy mamy w domu dzieci obawiamy się wielu środków chemicznych, już samo ich trzymanie w domu w nieodpowiednim miejscu jest ryzykowne, a stosując je do czyszczenia również narażamy swoje pociechy na kontakt z nimi.

Dobrym rozwiązaniem jest więc stosowanie naturalnych środków czyszczących. Pojawiają się pośród nich soda, ocet, ale jak się okazuje również cytryna, która zawiera dużo kwasku cytrynowego, ma niskie pH i działa antybakteryjnie. Soku z cytryny do czyszczeni używany w połączeniu z wodą z mydłem. Podpowiadamy, co można w taki sposób skutecznie wyczyścić.

 1. Mosiężne antyki – cytryna idealnie nadaje się do ich czyszczenia. Dotyczy to jednak tylko tych produktów, które w całości wykonane są z tego materiału, a nie jedynie nim pokryte. Zanim zaczniemy czyścić cały przedmiot warto przeprowadzić próbę w miejscu, które pozostaje niewidoczne, dla pewności, że nic nie zniszczymy.
 2. Dłonie – czasem po gotowaniu i przygotowywaniu posiłków nasze dłonie nieprzyjemnie pachną. Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest ich dokładne umycie, a następnie wtarcie w skórę soku z cytryny.
 3. Miedziane naczynia i garnki – stanowią kolejny element domowego wyposażenia, który można skutecznie wyczyścić dzięki zastosowaniu cytryny.
 4. Chromowane elementy w samochodzie – przygotowujemy sok z cytryny, dodajemy do niego soli i miękką szmatką czyścimy chromowane elementy. Zyskają z pewnością piękny połysk.
 5. Chromowane baterie łazienkowe – można je wyczyścić podobnie jak elementy samochodu.
 6. Plamy na ubraniach warto je spryskać sokiem z cytryny i zostawić na noc, aby wykorzystać jej działanie antybakteryjne.
 7. Fugi – białe, jak i inne kolorowe fugi pomiędzy kafelkami można skutecznie wyczyścić polewając je sokiem z cytryny, zostawiając na jakiś czas a następnie czyszcząc szczoteczką do zębów.
 8. Mikrofalówka – sok z cytryny pomoże w pozbyciu się brzydkiego zapachu. Przygotowujemy ¾ szklanki wody i dolewamy kilka łyżek soku z cytryny. Wstawiamy do mikrofalówki i doprowadzamy do wrzenia, pozostawiamy w zamkniętej mikrofalówce na około 10 minut. Następnie całe wnętrze czyścimy miękką ściereczką.
 9. Laminowany blat – można go z powodzeniem wyczyścić rozcieńczonym sokiem z cytryny.
 10. Grill i ruszty – cytryna pozwoli skutecznie wyczyści ruszty oraz grill.
 11. Plastikowe pojemniki na żywność – namaczany je w wodzie z dodatkiem soku z cytryny, dzięki temu pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu i pozostałych plam.
 12. Drewniana deska do krojenia – lekko rozcieńczony sok z cytryny wcieramy w deskę do krojenia i zostawiamy na noc. Rano wystarczy umyć. W ten sposób usuwamy nieprzyjemne zapachy, plamy i odkażamy.
 13. Dolej do swojego płynu do mycia naczyń łyżkę soku z cytryny. Dzięki temu będzie zdecydowanie lepiej odtłuszczał.
 14. Udrożnienie zlewu – zasypujemy odpływ soda oczyszczoną, po chwili zalewamy sokiem z cytryny i zakrywamy woreczkiem. Po upływie pół godziny spłukujemy.
Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź