Karmienie malucha, czyli jak nauczyć dziecko jeść samodzielnie

0

Pierwsze smaki dziecko poznaje w wieku między 4 a 6 miesiącem życia. Wówczas podajemy mu wszystko łyżeczką, z czasem zaczyna samodzielnie chwytać kawałek chleba czy flipsa. Jednak jedzenie posiłków łyżeczką, czy innymi sztućcami, czy nauka picia z kubeczka, często nastręcza rodzicom sporo problemów.

Jak uczyć dziecko samodzielnie jeść?

Przede wszystkim, tak jak powtarza wielu specjalistów, każde dziecko jest inne, rozwija się we własnym tempie i może uczyć się poszczególnych czynności w nieco innym czasie niż jego rówieśnicy. Najczęściej nie ma żadnych powodów do obaw. Początkowo powinniśmy zachować pewną ostrożność i stałe pokarmy, czyli warzywa owoce, biszkopty i temu podobne dziecko powinno jeść pod naszą kontrolą. Oczywiście może to robić samodzielnie, jednak powinniśmy na nie uważać, bo w tym okresie łatwo o zakrztuszenie się lub co gorsza zadławienie, więc potrzebna będzie szybka reakcja.

Kluczowe znaczenie ma to, aby nie robić wszystkiego za dziecko. Możemy pokroić owoce na większe kawałki i położyć na ulubionej miseczce dziecka, sadzając starszego malucha w krzesełku do karmienia. Wówczas będzie próbować samodzielnie je zjeść. Niektóre wylądują na podłodze, inne będą tylko polizane, a inne kilka razy ugryzione. Jednak dziecko będzie próbować różnych smaków i uczyć się radzić sobie z jedzeniem. Można pomyśleć, że w tym czasie przyda się królik, który będzie dojadał resztki owoców.

Co będzie nam potrzebne?

Dziecko potrzebuje odpowiednich dla siebie naczyń do nauki. Dobrze jeśli są one dość lekki i kolorowe, powinny mu się również podobać. Sztućce najlepiej jeśli są plastikowe, a kubki początkowo niekapki, a z biegiem czasu będziemy powoli próbować z normalnych. Ciekawe propozycje naczyń dla dzieci znajdziesz na https://lalabu.pl/kategoria/akcesoria/do-jedzenia/naczynka-i-sztucce-dla-dzieci/. Sprawdź ofertę a na pewno znajdziesz coś odpowiedniego dla Twojego malucha.

Jeśli chcemy zabrać chrupki ze sobą na spacer i nie podawać co chwilę dziecku po jednym to warto wybrać również specjalne miseczki z uchwytami i przykryciem, przez które dziecko może włożyć rączkę po kolejny smakołyk, jednak całość się nie rozsypie. Pamiętaj jednak aby nie pokazywać ciekawskiemu maluchowi jak zdejmuje się pokrywkę, a najlepiej, że w ogóle się ją zdejmuje, bo szybko to rozpracuje i zamiast jeść będzie otwierać.

O czym więc musimy pamiętać przy nauce samodzielnego jedzenia?

Pozwalajmy dzieciom na samodzielność, jednak dopasowujmy produkty, które im podajemy do ich wieku. Nie ze wszystkim sobie od razu poradzą. Warto też pokazywać dziecku różne smaki i konsystencje pokarmów, jeśli przyzwyczai się do nich będąc małe, to w miarę dorastania jego dieta będzie różnorodna i zdecydowanie spadnie prawdopodobieństwo, że będziemy mieli do czynienia z niejadkiem.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź