Kiedy jest czas na hulajnogę dla dziecka?

0

Hulajnogi są bardzo lubiane przez dzieci. Znacznie łatwiej jest na nich nauczyć się na nich jeździć i nabrać poczucia równowagi, dlatego dzieci często zaczynają swoją przygodę od hulajnogi, by później móc przesiąść się na rower. Kiedy jest najlepszy czas na kupienie dziecku hulajnogi?

Hulajnoga dla dziecka – kiedy jest na nią czas?

Warto przyjrzeć się naszemu dziecku i sprawdzić, czy ma ono odpowiednie poczucie równowagi. Liczy się jego rozwój motoryczny, ponieważ nie wszystkie dzieci już w wieku kilku lat będą w stanie jeździć na hulajnodze. Jeśli nasz dwulatek dobrze radzi sobie z jeździkiem lub widzimy po nim, że szybko i sprawnie się porusza mamy pewność, że jest to dobry czas na kupienie pierwszej hulajnogi. Hulajnoga powinna być wykonana z odpowiednich materiałów oraz budową być dostosowana do wieku naszego malucha. Najlepsze hulajnogi dla kilkulatków to hulajnogi trójkołowe, które dają odpowiednią stabilizację oraz sprawiają, że dziecko może poczuć się na nich pewniej. Na pewno ważne jest sprawdzanie, czy dziecko może przesiąść się na hulajnogę o dwóch kołach. Najczęściej dziecko w wieku około 3-4 lat może już próbować jeździć na hulajnodze z dwoma kołami. Hulajnoga dla dzieci jest odpowiednia wtedy, kiedy dziecko może samodzielnie i pewnie ustać na nogach i nie ma dużych problemów z równowagą. Bardzo dobrym sposobem na sprawdzenie tego, jest rozpoczęcie nauki jazdy na jeździku, w którym dziecko odpycha się nogami i łapie równowagę. Jeśli pociecha będzie umiała na nim szybko jeździć, znaczy że jest już gotowa na hulajnogę. 

Sam maluch może zakomunikować nam chęć posiadania hulajnogi, jednak nie warto inwestować w bardzo drogie modele pierwszej hulajnogi. Pierwsza hulajnoga dla dzieci powinna być wykonana z trwałych materiałów, ale wystarczy model bez hamulca z tyłu oraz z trzeba stabilnymi kołami. Później, kiedy dziecko będzie większe, można kupić model aluminiowy, z nieco wyższym podestem. Dziecko w wieku szkolnym może mieć już hulajnogę składaną, która łatwo przetransportuje np. w autobusie, do miejsca, gdzie będzie mogło bez przeszkód kontynuować jazdę na hulajnodze. 

Kiedy można kupić hulajnogę elektryczną?

Hulajnoga elektryczna jest obecnie bardzo popularnym środkiem transportu, również dla dorosłych. Może rozwinąć prędkość nawet 40 km na godzinę, dlatego wielu rodziców zastanawia się, czy będzie odpowiednim zakupem dla ich pociech. Najlepiej w wyborze hulajnogi elektrycznej kierować się wiekiem dziecka oraz jego umiejętnością prowadzenia tradycyjnej hulajnogi. Hulajnogi elektryczne są polecane dla dzieci od 12 wieku życia. Warto również przemyśleć zakup hulajnogi dla dziecka w momencie, kiedy w naszej okolicy nie ma odpowiednich ścieżek rowerowych, po których dziecko mogłoby się na niej swobodnie i bezpiecznie poruszać. Wtedy lepiej taki zakup odłożyć w czasie lub poprosić dziecko o jeżdżenie na niej tylko w miejscach, gdzie jest znacznie mniejszy ruch uliczny. Mimo wszystko dla starszych dzieci może to być wygodniejszy i szybszy sposób na przemieszczanie się w porównaniu do np. roweru.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź