Jak skutecznie i naturalnie usuwać plamy z moczu z materaca dziecka?

0

Pierwsze lata życia dziecka wiążą się m.in. z nauką czystości. Niemowle, które załatwia się w pieluszki może w nocy wysiusiać na tyle dużo, że dojdzie do jej przemoknięcia i w konsekwencji pojawią się mokre plamy na materacu. W przypadku dwulatka nie zawsze w porę zareagujemy, gdy dopiero się uczy korzystania z toalety, a i później może zdarzyć się w nocy. Nieestetyczne i brzydko pachnące plamy na materacu powodują u wielu mam zrezygnowanie, gdyż nie zawsze wiedzą, jak zabrać się za ich usuwanie, a przecież nie będą za każdym razem kupować nowego materaca, bo można by zbankrutować.

Ochrona materaca

Jednym ze sposobów jest odpowiednie zabezpieczenie materaca. Można dostać specjalne osłony, z gumkami na rogach, które zakłada się na materac. Według opisów są one nieprzemakalne, jednak w praktyce zdarza się im przesiąknąć. Innym rozwiązaniem jest ceratka – taką jak na kuchenny stół. Ona z pewnością nie przemoknie jednak może się przesuwać pod prześcieradłem, więc powinna być albo odpowiednio duża, albo powinniśmy pamiętać o jej poprawianiu. Wówczas od razu jak będziemy zaalarmowani zmieniamy całą pościel i ceratkę i kładziemy dziecko dalej spać w suchej pościeli. Jeśli maluchowi od czasu do czasu zdarza się taki nocny wypadek dobrze być przygotowanym i mieć ubranie na zmianę i całą pościel przygotowaną w jednym, łatwo dostępnym miejscu, wówczas szybciej ogarniemy wszystko w nocy i dziecko będzie mogło wrócić do spania, i my również.

Jak skutecznie i naturalnie usunąć plamy i zapach?

Przygotuj butelkę ze spryskiwaczem. Mieszamy w niej wodę utlenioną oraz sodę oczyszczoną. Następnie delikatnie potrząsamy, aby całość odpowiednio się wymieszała. Warto pamiętać, że spowoduje to powstanie piany, w związku z czym potrząsanie nie powinno być nadmiernie intensywne, gdyż może się ona zacząć wydostawać na zewnątrz.

W kolejnym kroku spryskujemy materac, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, gdzie widoczne są plamy z moczu. Można doprowadzić do jego mocnego zmoczenia. Po upływie zaledwie kilku minut widoczne będzie stopniowe znikanie żółtych plam po moczu.

Na zakończenie zostawiamy materac do wyschnięcia nawet na kilka godzin, można postawić go na balkonie. Gdy już wyschnie odkurzaczem dokładnie go odkurzamy, aby skutecznie zebrać resztki sody oczyszczonej. Cały proces można znacząco przyspieszyć odkurzaczem piorącym.

Zadbaj o świeżość materaca swojego dziecka

Niezależnie od tego czy na materacu są plamy od moczu czy też nie warto od czasu do czasu dokładnie go wyczyścić i odświeżyć. W ten sposób usuniemy również inne nieprzyjemne zapachy, zanieczyszczenia i kurz, a miejsce w którym śpimy my lub dziecko będzie czyste, pachnące i świeże. Jeśli dotąd załamywałaś ręce na myśl o kolejnej przemokniętej pieluszce lub nocnym wypadku dziecka to koniecznie wypróbuj zaprezentowany sposób czyszczenia materacy, a przekonasz się jakie to proste i skuteczne.

Niestety o zniszczenie materaca niezwykle łatwo, szczególnie przy małym dziecku. Dlatego z odpowiednią częstotliwości i skrupulatnością dbajmy o jego czystość.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź