Nadżerki i ich skuteczne leczenie

0

Nadżerki w obrębie szyjki macicy mogą pojawiać się w dowolnym momencie, czasem występują u młodych dziewczyn, czasem w ciąży, ale również u dojrzałych kobiet. Jest to dolegliwość, którą bardzo łatwo wykryć i zdiagnozować w czasie rutynowego badania ginekologicznego, któremu każda z nas powinna poddawać się regularnie. Co istotne, jeśli nadżerka zostanie wcześnie wykryta jest całkowicie niegroźna, a jej leczenie zdecydowanie łatwiejsze. Czym właściwie jest nadżerka? Jest to ubytek tkanki tkanki nabłonkowej, wyścielającej szyjkę macicy. Mówiąc kolokwialnie- obrazowo to taka ranka- obtarcie, które zaniedbane może przekształcić się w rodzaj owrzodzenia.

Skąd się biorą nadżerki?

Podstawowymi przyczynami ich pojawiania się są szkodliwe grzyby, bakterie i wirusy. Jednak u niektórych kobiet ich wystąpienie ma związek ze zmianami hormonalnymi. Jednocześnie badania potwierdziły, że nadżerki zdecydowanie powszechniej pojawiają się u kobiet, które są aktywne seksualnie, korzystają z tamponów, co mogłoby również sugerować uszkodzenia mechaniczne.

Jak objawiają się nadżerki?

W większości przypadków objawy są skąpe lub całkowicie niewidoczne, a sama dolegliwość wykrywana wówczas w czasie rutynowego badania u ginekologa. U niektórych pan pojawiają się upławy i bardziej obfita wydzielina z pochwy. Z kolei przy stanach zaawansowanych może wystąpić również krwawienie. Sporadycznie odnotowuje się również pojawiania się bólów brzucha oraz okolicy krzyżowej.

Diagnostyka

Zawsze lepiej jeśli nadżerka zostanie odpowiednio wcześnie wykryta lub jeśli chociaż będziemy zdawać sobie sprawę z zagrożenia nią czyli z występowania określonych bakterii, grzybów i wirusów we florze bakteryjnej naszej pochwy. Można to stwierdzić na podstawie prostego badania cytologicznego, które zaleca się wykonywać raz do roku. Po uzyskaniu wyniku lekarz podejmie ewentualne decyzje związane z dalszym postępowaniem.

Leczenie nadżerki

Jeśli stwierdzona nadżerka jest we wczesnym stadium, to zwykle nie ma konieczności podejmowania leczenia. Zaleca się jedynie regularne kontrole ginekologiczne i powtarzanie badan cytologicznych w celu obserwowania jej rozwoju. Niekiedy już na tym etapie lekarze zalecają stosowanie globulek dopochwowych o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbakteryjnym.

Jedną z metod leczenia nadżerek jest koagulacja chemiczna. Zabiegi polegają na przykładaniu do powierzchni zmiany specjalnych chemicznych preparatów, które mają za zadanie zniszczenie chorobotwórczych drobnoustrojów. Mimo wszystko metoda ta nie cieszy się dużą popularnością, gdyż wymaga sporo czasu, a dodatkowo na ścianach macicy mogą wytworzyć się zrosty.

Elektrokoagulacja czyli najprościej mówiąc wypalanie prądem stosuje się w leczeniu większości nadżerek. Zabieg ten nie zajmuje wiele czasu i w większości przypadków nie stosuje się znieczulenia. Bardziej wrażliwe pacjentki otrzymują znieczulenie miejscowe. Na ścianach szyjki macicy może dojść do pojawienia się blizn, w związku z czym wyklucza się ten zabieg u kobiet, które planują dzieci, gdyż mogłoby w ten sposób dojść do wystąpienia komplikacji przy porodzie.

Bezpieczniejszą metodą dla kobiet, które jeszcze nie rodziły lub planują kolejne dzieci jest kriokoagulacja. W czasie zabiegu doprowadza się do zamrożenia miejsc zmienionych chorobowo, Jest to szybki zabieg, który można wykonać w znieczuleniu miejscowym. Dodatkowo jest to rozwiązanie wyróżniające się wysoka skutecznością również w leczeniu nadżerek w zaawansowanym stadium rozwoju.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź