Zasłony – jak dopasować je do wnętrza?

0

Zasłony to jedne z tych elementów, które oprócz swoich podstawowych zadań, pełnią jeszcze jedną ważną funkcję – wpływają na wygląd całego wnętrza. Nic lepiej nie definiuje klimatu niż tkaniny, z których pomocą można w kilka chwil sprawić, że aranżacja nabierze całkiem innego wydźwięku. Zobacz, na co zwracać uwagę podczas wyboru zasłon do swojego domu.

Rodzaje zasłon

Pomimo że główną rolą zasłon jest odseparowanie wnętrza przed innymi oraz ograniczenie promieni słonecznych, to coraz chętniej wykorzystuje się je jako pełnowymiarowe ozdoby. Nic więc dziwnego, że produkuje się je z wielu rozmaitych tkanin, które dopasowuje się do wnętrza na podstawie funkcji, jakie mają spełniać. Te należące do grupy dekoracyjnych są lekkie i zwiewne (tkaniny sztuczne, tafta, satyna), inne zaś przypominają masywne kotary (sztruks, plusz). Zaletą tych pierwszych jest łatwa pielęgnacji oraz brak konieczności prasowania, w przypadku drugich zaś możemy mówić o znacznie lepszym zaciemnieniu wnętrza.

Poszczególne odmiany różnią się też od siebie sposobem mocowania. Obok tradycyjnej taśmy, która wymaga tzw. żabek, czy szelek, coraz większą popularnością cieszą się zasłony na przelotkach. Ich zaletą jest niezwykle łatwe zakładanie nawet w przypadku ciężkich tkanin oraz możliwość dowolnego manipulowania materiałem, przy zachowaniu efektownego układu i powstałych marszczeń.

Zasłony, a styl wnętrza

Najbardziej popularne są propozycje bawełniane. Tego typu  zasłony na przelotkach nie dość, że łatwo założyć na karnisz, to są lekkie, dzięki czemu wspaniale dopełnią salon inspirowany stylem skandynawskim, ale znajdą też zastosowanie w dziecięcym pokoju.

Nieco bardziej eleganckie są te wykonane z satyny i aksamitu, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w romantycznej sypialni, czy pomieszczeniu urządzonym wedle zasad glamour. Z kolei do klasycznych lub nawiązujących do rustykalnych klimatów przestrzeni, warto sięgnąć po zasłony na przelotkach na bazie lnu, dzięki którym nie tylko ograniczymy widoczność, ale też w niewymuszony sposób uatrakcyjnimy otoczenie.

To jakie zasłony wybierzemy, może całkowicie odmienić pomieszczenie. Jasne, gładkie propozycje będą wyglądały całkowicie inaczej na tle tej samej ściany niż odważne geometryczne wzory w krzykliwych odcieniach. Aby powiększyć optycznie aranżację – sięgnijmy po błyszczące tkaniny, żeby ożywić – postawmy na ciekawe printy. Jeśli chcemy szybkiej i niedrogiej metamorfozy, zamiast zarządzać remont, lepiej zacząć od wymiany tekstyliów w oknach. To prosty zabieg, który naprawdę wiele zmieni.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź