Co może świadczyć o depresji u nastolatka?

0

Okres nastoletni jest trudny zarówno dla młodzieży jak i rodziców. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie, okres buntu, chęć „wyszumienia” się, humory, wagary, niechęć do nauki czy pierwsze miłości. Takich elementów można wymienić bardzo wiele i wszystkie będą silnie połączone z wiekiem nastoletnim.

Okazuje się jednak, że z punktu widzenia rodziców i innych opiekunów, w tym nauczycieli wiele zachowań i symptomów, jakie pojawiają się w zdrowej młodzieży mogłyby skłaniać do stwierdzenia depresji, choć w istocie tak nie jest. Na świecie coraz więcej młodzieży cierpi z powodu depresji. W USA kliniczną stwierdza się już w 20% nastolatków. Przedstawiamy objawy, na które warto zwrócić uwagę, gdyż mogą one świadczyć o tym, że dziecko istotnie zapadło na depresje.

1. Aktywności, które wcześniej były uwielbiane przestają interesować – mowa tu anhedonii, czyli braku możliwości przeżywania przyjemności. Zwykle każdy z nastolatków posiada hobby, któremu uwielbia poświęcać się z czasie wolnym. Gdy znika do niego cały zapał warto zwrócić uwagę czy nie dochodzi do rozwoju depresji.

2. Częste złe dni i mało dobrych – jako pierwszy nasuwa się smutek, jednak może występować również poirytowanie, zniecierpliwienie, gniew czy pobudzenie. Często pojawiające się tego rodzaju uczucia mogą również stanowić o wystąpieniu depresji.

3. Zaniedbanie – jeśli nastolatek cierpi na depresje to często wiąże się to jednocześnie z pogorszeniem ocen w szkole i większa ilością konfliktów i nieporozumień z rówieśnikami. S

4. Potrzeba samotności – ma ją każdy z nas od czasu do czasu, również nastolatek. Jednak gdy pojawia się depresja to chęć odizolowania się towarzyszy niemal bez przerwy, dziecko unika kontaktu z rówieśnikami, nie chce się z nikim widywać.

5. Inaczej je – co to dokładnie znaczy? U dziecka/ nastolatka chorego na depresje pojawia się problem z żywieniem, zmieniają się nawyki. Niektórzy próbują pocieszyć się jedzeniem, a inna grupa nie będzie miała siły na jego przyrządzenie lub zupełnie o nie nie dba.

6. Inaczej śpi – często nastolatki z depresją uciekają w sen, aby poczuć chwilową ulgę. Jednak problemy ze snem mogą być również przyczyna samej depresji – jeśli dojdzie do bezsenności, to może ona silnie wpłynąć na psychikę.

7. Ryzykowne zachowania – niektóre dzieci w wieku nastoletnim się buntują, jednak istnieje również coś takiego jak zachowania wysokiego ryzyka, zaliczamy tu picie alkoholu, przyjmowanie narkotyków, a jednocześnie nie ma obaw o konsekwencje. Takie zachowania również mogą świadczyć o depresji.

8. Nienawiść do siebie – niezadowolenie z siebie, kompleksy to normalne u nastolatków, jednak pojawienie się nienawiści do samego siebie i poczucia beznadziejności może już świadczyć o depresji.

9. Głosy – niektóre dzieci słyszą głosy lub rozmawiają z wyimaginowanymi postaciami. Takie zachowanie może świadczyć o depresji lub innych zaburzeniach natury psychicznej.

Warto obserwować swoje dziecko w wieku nastoletnim i nie tylko w w razie konieczności zadbać, aby trafiło pod opiekę odpowiedniego specjalisty z doświadczeniem i wiedzą w temacie leczenia depresji u młodzieży.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź