Zajęcia dodatkowe dla dzieci – kiedy zacząć? Czy są potrzebne czy zabierają dzieciństwo?

0

W dzisiejszych, trudnych i wymagających czasach modne stało się wysyłanie dzieci na całą masę zajęć dodatkowych. Z pewnością ich obecna różnorodność pozwala na rozwijanie zainteresowań i umiejętności już od wczesnych lat dzieciństwa. Jednak pomimo iż chcemy dobrze dla swoich pociech, to pośród zajęć dodatkowych czai się wiele zagrożeń i pułapek, w które niezwykle łatwo wpaść. Jak więc wybrać odpowiednie zajęcia dodatkowe dla naszego dziecko i kiedy się na nie zdecydować?

Indywidualny rozwój

Fakt, że każde dziecko jest inne dostrzegamy już na etapie niemowlęctwa, gdy zdobywają pierwsze umiejętności. Jedno usiądzie lub wstanie wcześniej, a inne później. Podobnie wygląda sytuacja z chodzeniem i nie ma w tym absolutnie nic dziwnego. W związku z tym czas pojawienia się zajęć dodatkowych i ich rodzaj powinniśmy w głównej mierze dobierać do możliwości i potrzeb naszego dziecka.

Przerzucanie własnych niespełnionych marzeń na dziecko

Niestety dość często praktyką jest zapisywanie dziecka na zajęcia, na jakie my chcieliśmy chodzić w dzieciństwie, ale z różnych powodów tak się nie stało. Chcemy żeby zrobiło coś co nam się nie udało, spełniło nasze marzenia. Nie zwracamy przy tym uwagi na jego indywidualizm i zainteresowania. Przykładowo nasze dziecko może nie mieć absolutnie zdolności do tańca czy nawet poczucia rytmu, podczas gdy my zapiszemy je na tańce. Może się okazać, że jeśli go posłuchamy i poobserwujemy dostrzeżemy zupełnie inny sport, który przychodzi mu łatwo i za którym przepada.

Zbyt duża ilość zajęć

Niektórym rodzicom wydaje się, że jeśli dziecko ma dużo energii to trzeba ją konstruktywnie wykorzystać i tak planują tydzień, że każdego dnia po przedszkolu czy szkole dziecko biegnie na inne zajęcia dodatkowe, z których oczywiście nie wszystkie mu się podobają. Tymczasem dla dziecka niezwykle ważna również jest nuda i czas na beztroską, nieobarczoną obowiązkami zabawę. Nadmiar obowiązków może okazać się przytłaczający. W konsekwencji mogą pojawiać się różne problemy wychowawcze, trudności z zasypianiem czy zniecierpliwienie.

Kiedy na pierwsze zajęcia?

Jest to kwestia niezwykle indywidualna. Niektóre dzieci od najmłodszych lat uwielbiają uczyć się pisać i czytać, a także uczyć różnych rzeczy. Dla nich często wyjątkowo korzystne okazują się lekcje języków, bo w tym wieku świetnie przyswoją wszelkie zasady i zasób słownictwa. Jeśli mamy w domu wulkan energii może się okazać, że najlepszym rozwiązaniem będą zajęcia sportowe, jednak również nie pierwsze lepsze. Warto spróbować różnych zajęć próbnych, często są one bezpłatne i dziecko samo powie nam co podoba mu się najbardziej. Jeśli na takie zajęcia się zdecydujemy będzie chodzić na nie z przyjemnością, świetnie się bawić i rozwijać.

Na niektóre zajęcia przyjdzie czas dopiero w szkole, inne można rozpocząć już na etapie przedszkola, jednak przede wszystkim skupmy się na słuchaniu własnego dziecka, zapewnijmy mu możliwie jak najbardziej wszechstronny rozwój, ale nie na siłę, bo nie będzie dobre we wszystkim, a przy mniejszej ilości zajęć łatwiej będzie odnaleźć pasję i skupić się na jej rozwijaniu i odniesieniu w konkretnej dziedzinie sukcesu w przyszłości.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź