Wyjazd z dzieckiem – przygotowujemy apteczkę

0

Każdy wyjazd z dzieckiem to wielkie wyzwanie nawet dla najlepiej zorganizowanych rodziców. Prawda jest bowiem taka, że jako osoby dorosłe nie nadążymy za dziecięcą wyobraźnią i umiejętnością pakowania się w tarapaty.

Niestety często skończyć się to może otarciami, ranami, siniakami, a nawet wymiotami. Nasze pociechy mogą nas skutecznie przestraszyć w czasie urlopu, w związku z tym jeśli przygotowujemy się do wakacji nie zapomnijmy o spakowaniu apteczki z najważniejszymi rzeczami.

Co powinno znaleźć się w apteczce na wyjazd?

 1. Krem z filtrem – najlepiej SPF 50, dziecko nie musi się opalać, a chronienie do przed słońcem jest jak najbardziej wskazane. Dobrze jeśli wybrany kosmetyk jest wodoodporny.
 2. Krem łagodzący po opalaniu – mimo częste smarowania może dojść do podrażnienia delikatnej skóry przez słońce, warto więc mieć ze sobą odpowiedni preparat. Pamiętajmy jednak, że jeśli skóra piecze możemy kupić w sklepie maślankę i zrobić kompres, dziecku z pewnością ulży i nam też.
 3. Preparat odstraszający kleszcze i komary – ukąszenia są nieodzowne szczególnie nad jeziorem i w lesie, warto jednak zrobić wszystko, aby się przed nimi chronić.
 4. Fenistil lub inny produkt łagodzący ukąszenia.
 5. Maść z arniki przyda się na duże siniaki jeśli dziecko się poobija.
 6. Zestaw z apteki do usuwania kleszcza i pinceta.
 7. Plastry – najlepiej z jakimś dziecięcym motywem, bo potrafią skutecznie odwrócić uwagę od obtartego kolana.
 8. Bandaż zwykły i elastyczny – czasem występują małe zwichnięcia lub chcemy aby opatrunek na rance się lepiej trzymał choćby w nocy.
 9. Gazy – przydadzą się do wykonania opatrunku jeśli dziecko się zrani.
 10. Octanisept – idealny do odkażania wszelkich ran.
 11. Termometr – szczególnie w przypadku małych dzieci będziemy mieć pewność czy nie pojawiła się gorączka w razie złego samopoczucia.
 12. Syrop przeciwbólowy – przeciwgorączkowy, a dla starszego dziecka tabletki – z pewnością warto zabrać ze sobą tego rodzaju lek, w razie pojawiłaby się temperatura u dziecka lub silny ból np. głowy. Nie będziemy jeździć i szukać apteki tylko szybko ulżymy naszemu dziecku.
 13. Chusteczki mokre i suche – mogą przydać się do udzielenia pierwszej pomocy, ale również będą akcesorium higienicznym.
 14. Leki przyjmowane przez dziecko – jeśli nasze dziecko przyjmuje jakieś leki przewlekle warto dwa razy sprawdzić czy zabraliśmy ze sobą odpowiedni zapas.
 15. Wapno – warto zabrać ze sobą również zwykle wapno do rozpuszczenia. Na wakacjach często uwidaczniają się alergie, np. na rośliny lub owady, wypicie wapna może pomóc doraźnie np. złagodzić świąd skóry.

Z pewnością powyższe rzeczy warto dodać do apteczki na wyjazd jeśli wybieramy się z dzieckiem. W przypadku maluchów dobrze mieć też specjalny aspirator do odciągania katarku i maść majerankową, gdyż takie objawy mogą pojawić się nawet przy wychodzeniu ząbków. Jeśli dziecko ząbkuje to również doraźnie przydaje się syrop przeciwzapalny i przeciwbólowy i ewentualnie maść do smarowania dziąseł.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź