Wiecznie zimne stopy? 9 przyczyn, które powodują chłód stóp

0

Dlaczego Twoje dłonie i stopy są zimne jak lód i mają nieestetyczną barwę? To dość często występująca przypadłość – wiele osób żartuje z niej, że zimne stopy i dłonie oznaczają gorący temperament, a zjawisko jest inspiracją do humorystycznych obrazków w Internecie (każdy mężczyzna przed snem „uwielbia” nagle poczuć zimne stopy swojej wybranki na swoich plecach”). Jednak żarty na bok – czy wiesz, co zimne stopy sygnalizują w związku z funkcjonowaniem Twojego organizmu?

Nieprawidłowa cyrkulacja krwi

To najczęstszy powód zimnych jak lód kończyn – niedokrwistość sprawia, że kończyny są zimne. Może ona być efektem wielu czynników, chorób serca, lub w przypadku zdrowych osób, z brakiem aktywności fizycznej. W takiej sytuacji, kończyny są zimne także w ciepłe dni. W normalnych warunkach, niedokrwistość występuje przy ujemnych temperaturach – dochodzi do skurczu drobnych tętniczek stóp i rąk, a dalej do ich niedokrwienia. Palce u rąk stają się wtedy blade, a potem woskowo-białe, lub sine. Dlaczego tak się dzieje? Gdy jest zimno,  układ krążenia stara się przede wszystkim utrzymać  narządy wewnętrzne we właściwej temperaturze. Następuje więc wzmożony transport krwi w obręb klatki piersiowej i brzucha. W efekcie dochodzi do zmniejszenia przepływu krwi przez naczynia krwionośne zaopatrujące kończyny dolne i górne, co potęguje uczucie zimna. Jednak takie chwilowe wychłodzenie stóp i dłoni nie jest powodem do niepokoju. Jeśli jednak zimne stopy i ręce dokuczają przez cały rok, nawet latem, może to wskazywać na poważne dolegliwości

Nieodpowiednie skarpetki

Skarpetki ze zbyt ciasnym ściągaczem, które wpijają się w skórę nóg, a także podkolanówki oraz pończochy samonośne mogą ograniczać, a nawet blokować przepływ krwi poniżej ucisku, co wywołuje uczucie marznięcia stóp. Najlepiej wybierać skarpetki szerokie i niezbyt ciasne ściągacze. W przypadku rajstop te oznaczone rysunkiem spirali otaczającej łydkę. Z kolei zapinając zegarek, należy pamiętać, że pomiędzy paskiem a nadgarstkiem powinien zmieścić się palec.

Stojący/siedzący tryb życia

Monotonna praca, długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, również mogą przyczynić się do zaburzenia przepływu krwi. Podczas długotrwałego stania należy przenosić ciężar z nogi na nogę lub wspinać się na palcach, a podczas wielogodzinnego siedzenia lepiej nie zakładać nogi na nogę, tylko co jakiś czas wykonywać ćwiczenia stóp.
Stres

Zdarza się, że system nerwowy pobudzony stresem i lękiem, przechodzi w tryb „walki” lub „ucieczki” – taka jest nasza pierwotna natura, organizm robi wszystko, by przetrwać. W sytuacjach stresowych dochodzi do wyrzutu zwiększonych ilości adrenaliny, co prowadzi do skoncentrowania krążenia wokół narządów niezbędnych dla przeżycia, tj. serca i mózgu. Niektórzy ludzie z przewlekłymi stanami lękowymi mają również problemy z chronicznie zimnymi stopami.

Zimne stopy i dłonie – przyczyny. Leki i chemikalia

Zimne stopy i dłonie mogą się pojawić także u osób stosujących niektóre leki – przede wszystkim beta-blokery, pochodne alkaloidów sporyszu, doustne środki antykoncepcyjne, cytostatyki, interferon. Ziębnięcie kończyn występuje także przy zatruciu ołowiem, talem i innymi związkami chemicznymi.

Zimne stopy i dłonie – przyczyny. Papierosy i alkohol

Nikotyna powoduje skurcz naczyń krwionośnych, a w następstwie zmniejszenie ukrwienia palców stóp i rąk, przez co spada ich temperatura. Krańcowe partie ludzkiego ciała z założenia są słabiej ukrwione i dotlenione, zatem pogorszenie krążenia (nikotyna powoduje kurczenie i zwężanie naczyń krwionośnych) może już być wyraźnie odczuwalne. Natomiast alkohol zwiększa utratę ciepła poprzez ciało.

Zimne stopy i dłonie – na jakie choroby mogą wskazywać?

Zimne stopy i dłonie zwykle wskazują na problemy z krążeniem – najczęściej na zakrzepicę żył głębokich. Jest to bardzo groźna choroba, która przez wiele lat przebiega bezobjawowo. Zakrzepy krwi, które tworzą się w żyłach nóg, stopniowo powiększają się, po czym nagle odrywają i płyną wraz z krwią do głównych naczyń płucnych. Tam mogą utworzyć zator, który może przyczynić się do śmierci. Jeśli nie dość, że nogi nadmiernie ci marzną, to jeszcze drętwieją, mrowią, niemal „omdlewają”, źle znosisz wysiłek fizyczny – niewykluczone, że masz problem z tętnicami lub żyłami kończyn dolnych i trzeba skontrolować przepływy.

Podstawowe problemy metaboliczne

Jedną z najczęstszych przyczyn zimnych stóp jest niedoczynność tarczycy. Hormony tarczycy kontrolują metabolizm i temperaturę ciała, a niedostateczna ilość może prowadzić do zimnych stóp. Jednostką chorobową, która może być potencjalną ich przyczyną jest także cukrzyca. U niektórych chorych rozwija się neuropatia – uszkodzenie nerwów, które powodują zakłócenie czucia w dłoniach i stopach, powodując częste bolesne mrowienie.

Anemia

Powoduje nie tylko wzmożone uczucie zimna, ale także często towarzyszą jej i inne objawy (nadmierne zmęczenie, bladość skóry, kołatanie serca, słabe włosy i paznokcie). Zwykle anemia atakuje kobiety, zwłaszcza te, które mają obfite miesiączki, niedawno rodziły, ale i niewłaściwie się odżywiają. To złożona dolegliwość, nie zawsze wystarczy banalna suplementacja żelaza. Ważne jest ustalenie przyczyny niedokrwistości, a te są różne, od banalnych (niedobór żelaza, witamin z grupy B) poprzez krwawienia wewnętrzne, skazę krwotoczną, a skończywszy na chorobie nowotworowej.

Dobre kapcie, czy mogą pomóc.

Wszyscy wiemy, że ocieplane buty dają nam komfort chodzenia w zimne a nawet bardzo mroźne dni, zapewniając dodatkowe ciepło naszym stopom. Pytanie czy ciepłe kapcie dają nam ten sam komfort? I tak i nie…, ocieplane kapcie sztucznymi materiałami mogą powodować nadmierne pocenie stóp, a szczególnie istotne jest to dla dzieci do 6 roku życia, gdzie małe stópki często bardziej się pocą niż u dorosłych.

Slippers Family

Kapcie dla dzieci to nie tylko komfort i wygoda dla stopy dziecka, To przede wszystkim dbanie o prawidłowy rozwój Twojego dziecka, bo stópki małych dzieci powinny być bezpieczne zawsze i wszędzie. Zadbaj o najlepsze kapcie by twoja wyprawka przedszkolna była kompletna. Bardzo ważne jest, aby dzieci, zwłaszcza w pierwszych latach swojego życia miały odpowiednio dopasowane obuwie, także, a może przede wszystkim wszędzie tam, gdzie spędzają dużo czasu – w domu, przedszkolu, żłobku.Buty dla dzieci powinny mieć odpowiednio wyprofilowaną i dopasowaną podeszwę, zapewniać prawidłowy rozwój i pracę stopy dziecka. Niezwykle ważne jest także, by kapcie dziecięce były miękkie, sięgały za kostkę aby zapewnić stabilizację nogi. Kluczowa dla bezpieczeństwa dziecka jest antypoślizgowa podeszwa i łatwe zakładanie by kapcie do przedszkola, czy do żłobka kojarzyły się dziecku z przyjemnością i zabawą. By dziecko czuło się pewniej w przedszkolu warto wybrać modele kolorowe z motywem zwierzątek, np. zebra, tygrys, gepard, czarna pantera, koala czy żyrafa. Podsumowując: Idealne i najlepsze kapcie dla dzieci do przedszkola są bezpieczne, zdrowe, wygodne i komfortowe, z naturalnych materiałów i oczywiście piękne. Pamiętać jedynie trzeba jak prawidłowo dobrać rozmiar obuwia by kapcie dziecięce pasowały do żłobka, do domu i przedszkola. Najlepsze kapcie dla dzieci ma Slippers Family. Bo kapcie dziecięce to podstawa!


Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź