W góry z dziećmi – jak wybrać dziecięce buty trekkingowe?

0

Czas pandemii powoduje, że mamy niewiele atrakcji do zaoferowania naszym dzieciom. Jednak te, które nam pozostały, mogą być jednymi z najlepszych. Mowa np. o pieszych górskich wycieczkach. Aby były one w pełni bezpieczne dla nas i dzieci, musimy się do nich odpowiednio przygotować, m.in. zaopatrując się w specjalne obuwie. Stąd też przygotowaliśmy krótki poradnik na temat tego, jak wybrać buty trekkingowe dla dzieci. Zapraszamy do lektury.

Buty trekkingowe dla dzieci – czym się charakteryzują?

Buty trekkingowe, zarówno te dla dzieci oraz dla dorosłych, cechują się niezwykłą stabilnością. Dlatego też uważane są za jedne z najlepszych butów do pieszych wycieczek w górach, gdzie szlaki mogą być kamieniste, o nierównym podłożu. Dodatkowo sprawdzą się świetne także poza górskim szlakiem. Dobrze wiemy, że dzieci podczas spacerów w lesie, po parkach krajobrazowych, nawet na nizinach, lubią zajrzeć wszędzie, w każdą „dziurę”. Zbieganie po górkach i rowach nie będzie straszne, jeśli wyposażymy nasze dziecko w buty trekkingowe. Ryzyko skręcenia kostki, czy też kolana lub uszkodzenia stawu skokowego będzie zmniejszone do minimum.

Jak dobrać buty trekkingowe?

Skoro już wiemy, że buty trekkingowe są kluczowe w dziecięcej garderobie, warto wiedzieć, jak je dobrać. Przede wszystkim powinny być nieco większe niż w przypadku standardowego obuwia. Najważniejszy jest komfort i świadomość, że podczas długiej wędrówki stopy mogą puchnąć, a nasze dzieci powinny móc założyć pod nie grubą skarpetką. Dlatego należy wybrać buty o 4-8 milimetry większe.

Następnie powinniśmy zastanowić się, na jakim stopniu usztywnienia podeszwy nam zależy. Mianowicie, elastyczna podeszwa przeznaczona jest na wycieczki terenowe, łagodne szlaki. Natomiast lekko usztywniona będzie doskonała na większość szlaków górskich. Mocno usztywniona podeszwa jest przeznaczona dla bardziej wprawionych małych górskich turystów. Bieżnik również jest bardzo istotny – jak już wcześniej wspominaliśmy, dzieci mają różne pomysły, dlatego podeszwa antypoślizgowa będzie tutaj jak najbardziej wskazana.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Choć obecnie jest to nieco utrudnione, to buty trekkingowe dla dzieci powinny być mierzone przed zakupem. Dziecko powinno czuć swobodę, ale także usztywnienie. W tym celu możemy zamówić kilka par butów przez Internet, by później odesłać te niepasujące. Dobre obuwie trekkingowe dla dziecka powinno oddychać i nie powodować nadmiernej potliwości.

Dodatkowo należy wiedzieć, że wytrawni wędrowcy podkreślają, że najlepiej amortyzująca podeszwa, to ta gumowa. Warto o tym pamiętać podczas wyboru, tak jak o tym, by but był wodoodporny.

Podsumowując, odpowiednio dobrane buty trekkingowe dziecięce są niezwykle ważne, by uniknąć kontuzji podczas pieszej wycieczki. To podstawa w szafie każdego aktywnego dziecka. Tego typu obuwie sprawdzi się nie tylko w górach, ale również podczas dłuższego spaceru po nierównym terenie.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź