Rozwój motoryczny niemowlęcia – jak go prawidłowo stymulować?

0

Każdy rodzic powinien zdawać sobie sprawę, że niemowlę nie posiada umiejętności chwytu. Przez pierwsze tygodnie nie zdaje sobie sprawy, że jego ręce są narzędziem, którego może używać. W tym czasie bardzo ważne jest więc wspieranie analizatora wzrokowego. Można to robić, wykorzystując m.in. odpowiednie zabawki – idealnie sprawdzi się np. łuk z zabawkami do wózka. Jak rodzice mogą stymulować rozwój motoryczny niemowlaka? Co robić z dzieckiem przez pierwszych kilka miesięcy?

Przychodzące na świat dziecko nie posiada świadomości, która pozwalałaby mu wykorzystywać potencjał własnych rąk. Jednocześnie jednak od samego początku rozwija w sobie umiejętności manipulowania i chwytania, które przydadzą mu się w późniejszym życiu – w pierwszych 4 miesiącach życia są to jednak umiejętności dowolne. Odruch pojawia się w ok. 3 miesiącu, a pewnego rodzaju przełomem w rozwoju jest 5. miesiąc, kiedy dziecko świadomie wyciąga dłoń w kierunku podawanej mu zabawki. Początkowo umie sięgnąć po przedmiot podawany mu nad głową, z biegiem czasu także podawany z boku. Na początku wykorzystuje obie rączki, wraz z postępującym rozwojem potrafi zdecydować, którą z nich warto jest wyciągnąć w stronę zabawki.

łuk z zabawkami do wózka

Wraz z upływem czasu niemowlę doskonali umiejętności chwytania i manipulowania kończynami. Zaczyna coraz sprawniej przekładać przedmioty z rączki do rączki. Aby jednak opanowało wszystkie niezbędne umiejętności chwytne, grafomotoryczne i manipulacyjne, niezbędna jest praca z rodzicem od 1. dnia życia. Najlepiej jest wykorzystywać zabawki interaktywne dostosowane do wieku. Można postawić na matę edukacyjną czy karuzelę do łóżeczka. Dobrym wyborem jest również łuk z zabawkami do wózka. Znajdziesz je w pięknej czarno-białej kolekcji Tiny Love Magiczna Kraina.

Magiczna Kraina – dla wsparcia małych rączek

Nie ulega wątpliwości, że zadaniem każdego rodzica jest wspieranie rozwoju niemowlęcia. Dobrze jest więc korzystać z bezpiecznych i zaprojektowanych z myślą o kilkumiesięcznych dzieciach zabawek interaktywnych, które pobudzają jego odruchy i pozwalają mu wypracować świadome umiejętności. Dzięki wprowadzeniu kilku elementów do codzienności dziecka, po kilku tygodniach można cieszyć się niesamowitymi efektami – maleństwo zaczyna łączyć przyczynę ze skutkiem i coraz sprawniej chwyta przedmioty w swoje małe dłonie.

łuk z zabawkami do wózka

Od pierwszych dni życia z całą pewnością sprawdzi się mata Tiny Love. Do wyboru są dwa modele – oba utrzymane w kontrastujących biało-czarnych barwach, jednak jedna zaprojektowana z myślą przede wszystkim o żyjących aktywnie rodzinach. Dają dziecku bezpieczną przestrzeń do nauki pierwszych akrobacji, zachęcając do przyjmowania najbardziej wskazanej dla niego postawy ciała, czyli leżenia na brzuszku. Oferuje dodatkowe elementy, które interesują dziecko od pierwszych dni życia.

łuk z zabawkami Tiny Love

Ciekawym rozwiązaniem dla rozwoju motoryki i funkcji poznawczych dziecka jest również łuk z zabawkami do wózka. W pierwszych miesiącach życia dziecko spędza w nim przecież naprawdę dużo godzin. Dlaczego podczas spacerów ma widzieć wyłącznie niebo i twarz rodzica? Jego uwagę mogą przykuwać piękne kontrastowe zwierzątka oraz interesujące elementy wykonane z materiałów o różnych fakturach i kształtach. Łuk z zabawkami Tiny Love został zaprojektowany tak, by każdy jego szczegół zachęcał dziecko do aktywności.

łuk z zabawkami Tiny Love
TinyLove Activity Arches MagicalTales SunnyStroll BlackandWhite BabyExploringthearch Smilingbaby

Podobną rolę pełni znajdująca się w serii Magiczna Kraina karuzela do łóżeczka. Nie tylko kręci się nad główką dziecka, ale również wygrywa piękne uspokajające melodie. W zestawie znajduje się specjalny uchwyt, który pozwala przypiąć ją również do wózka lub łóżeczka turystycznego. Dzięki temu staje się bardzo mobilnym gadżetem, który – podobnie jak łuk z zabawkami do wózka – może towarzyszyć wam podczas różnych aktywności.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź