RELAKSACJA W CIĄŻY – ZADBAJ O RÓWNOWAGĘ PSYCHICZNĄ

0

Na dobrostan kobiety w ciąży składa się wiele czynników. To nie tylko regularne badania krwi, USG i odpowiednia suplementacja (np. kwas foliowy, żelazo, magnez, witamina D, DHA, czy też jod). Nie mniej ważny jest stan psychiczny przyszłej mamy. Aby zmniejszyć stres związany z procesem rozwoju płodu i jego kondycją, a także samym porodem, warto systematycznie oddawać się rozmaitym technikom relaksacji. Które z nich są najbardziej skuteczne?

Najciekawsze produkty marki MoonHoli pozwolą na pełną relaksację i odzyskanie spokoju.

Wyciszenie dla mamy

Dobry nastrój w ciąży pozytywnie wpływa na rozwój dziecka w łonie matki. Badania wykazały, że przyszła mama, ma wówczas znacznie lepsze wyniki badań i mniej dokuczliwych dolegliwości. A te ostatnie w połączeniu ze zmiennymi emocjami wywoływanymi huśtawką hormonalną, często utrudniają osiągnięcie spokoju. Wiele przyszłych mam w tym okresie decyduje się na jogę, medytację, naukę przeponowego oddechu (co jest niezwykle ważne podczas porodu) oraz inne formy relaksacji.

Jak zacząć? Warto zadbać o swoją własną przestrzeń, w której kobieta ciężarna będzie oddawała się wypoczynkowi. Dobrze jest, aby w wybranym pokoju stworzyć niepowtarzalny klimat, który będzie sprzyjał wyciszeniu. Rozwiązaniem mogą być:

  • aromatyczne świeczki (najlepiej wegańskie, sojowe i bezpieczne dla otoczenia) bez toksycznych składników w składzie,
  • mgiełki zapachowe np. do poduszek, firanek lub szybkiego odświeżenia powietrza,
  • kadzidło do medytacji – pozwala na uzyskanie lepszych przepływów energetycznych w całym mieszkaniu.

Dobrym pomysłem na prezent dla przyszłej mamy mogą być zestawy do relaksacji, które zawierają kilka wysokiej jakości produktów niezbędnych podczas odpoczynku.

Innym rozwiązaniem, które ułatwia relaksację, jest także wypicie kubka smacznego i zdrowego napoju np. kakao czy złotego mleka.

Joga dla ciężarnych

Aktywność fizyczna w ciąży to klucz do zachowania dobrej formy przez całe 9 miesięcy. Zmniejsza się wówczas ryzyko opuchnięć, bólów kręgosłupa, problemów z trawieniem, a poziom stresu wyraźnie się obniża. Systematyczny ruch warto wprowadzić już od 2 trymestru ciąży. Jeżeli kobieta praktykowała jogę jeszcze przed ciążą, może bez obaw kontynuować treningi. Natomiast, przy pierwszym kontakcie z tego rodzaju ćwiczeniami, dobrze jest wykonać je pod opieką profesjonalnego trenera.

Regularna praktyka jogi doskonale przygotowuje do porodu. Pozwala na odpowiednie otwarcie bioder, uczy prawidłowego (tzn. głębokiego) oddechu i łagodzi stany lękowe. Kluczowe jest jednak bezpieczeństwo i wykonywanie ruchów w taki sposób, aby nie spowodować dodatkowych urazów, naciągnięć mięśni i obciążeń stawów. Warto słuchać swojego ciała i nie zmuszać się do wykonywania sentencji, które powodują dyskomfort lub ból.

Aby rozpocząć uprawianie, warto wyposażyć się w matę o oryginalnym wzorze i wykonanej z naturalnych tworzyw, tak aby odprowadzały wilgoć i były łatwe do utrzymania w czystości.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź