Pierwsze akwarium dla dziecka – czym się kierować przy wyborze?

0

Niejednokrotnie zdarza się, że dziecko po odwiedzinach u kolegi albo koleżanki zaczyna marzyć o własnym akwarium. Nic w tym dziwnego. W końcu obserwacja ryb i ich hodowla może być naprawdę ciekawym doświadczeniem. Czy warto ulec prośbom i zdecydować się na zakup pierwszego akwarium? Jeżeli tak, to czym kierować się przy wyborze zbiornika i wszystkich niezbędnych akcesoriów?

Pierwsze akwarium dla dzieci może, ale warto podkreślić, że nie musi, stać się początkiem wieloletniej pasji, którą najmłodsi będą kontynuowali jako dorośli. To bardzo dobry sposób na naukę przez zabawę, na pokazanie jak wygląda opieka nad zwierzętami oraz czym jest odpowiedzialność i obowiązek. Często mówi się również, że obserwowanie podwodnego życia działają uspokajająco. Czy zatem warto pomóc dziecku w założeniu akwarium? Jeżeli ma się taką możliwość to oczywiście.

Wielkość i lokalizacja zbiornika

Jednak zanim kupi się cały zestaw akwarystyczny, należy przemyśleć kilka kwestii. Jedną z istotniejszych jest lokalizacja zbiornika. Powinien stać na stabilnym, solidnym meblu, który będzie w stanie udźwignąć kilkadziesiąt kilogramów. Najlepiej wybrać dla niego niezbyt nasłonecznione miejsce, aby nie mieć problemów z nadmierną ilością glonów. Nie powinno się również stawiać akwarium blisko grzejnika, bo ciepło generowane przez grzejnik w okresie jesienno-zimowym może wpływać na temperaturę wody.

Wybór lokalizacji zazwyczaj warunkuje również wielkość zbiornika – jeżeli ma się stosunkowo niewiele miejsca, raczej nie kupi się kilkusetlitrowego akwarium. Warto jednak pamiętać, że małe zbiorniki, np. 25 l, wymagają częstszej podmiany wody i czyszczenia. Nie zawsze da się w nich umieścić niezbędny sprzęt i dekoracje, o których marzy dziecko. Optymalna wielkość akwarium to około 100 l – przy takiej wielkości możemy mówić o większej stabilności i samooczyszczaniu.

Sprzęt w akwarium dla dziecka

Akwarystyka to nie tylko akwarium, rybki i rośliny, lecz także sprzęt taki jak filtry, napowietrzacze, grzałki i oświetlenie. Do pierwszego akwarium raczej wybiera się proste i stosunkowo tanie urządzenia spełniające wymagane normy. Np. jeżeli chodzi o oświetlenie, należy postawić na takie, które generuje od 0,6 W do 0,8 W na 1 litr wody, żeby zbiornik był odpowiednio doświetlony.

W akwarium niezbędny jest również filtr – wewnętrzny lub zewnętrzny – w wersji z napowietrzaczem albo bez. Trzeba go dobrać do wielkości zbiornika i jego obsady. Aby ułatwić sobie opiekę nad zwierzętami i roślinami, można kupić grzałkę z termostatem, która będzie bez ingerencji z zewnątrz utrzymywała odpowiednią temperaturę wody. Do akwarium dla dziecka warto dokupić pokrywę zbiornika. Będzie chronić jednocześnie przed parowaniem wody, wkładaniem do niej rąk, ciekawskimi zwierzętami domowymi oraz wyskakiwaniem ze zbiornika niektórych gatunków ryb.

Wybór wydaje się skomplikowany? Na rynku dostępne są gotowe zestawy z niezbędnym sprzętem. Sprawdź internetowy sklep akwarystyczny: https://trzmiel.com.pl

Zakupy akcesoriów do akwarium nie powinny się skończyć na sprzęcie. Dla dzieci najważniejszy jest aspekt wizualny, dlatego warto dołożyć do swojego koszyka dekoracje – zamki, muszle, wraki statków, wulkany albo figurki, które urozmaicą i uatrakcyjnią wygląd zbiornika.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź