Ochraniacz do łóżeczka – co warto wiedzieć na jego temat?

0

Wielu rodziców przygotowujących się na przyjście noworodka zastanawia się czy ochraniacz na szczebelki do łóżeczka to konieczność. Wokół tego tematu narosło bowiem sporo różnych opinii. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje ochraniaczy do łóżeczka i na co warto zwrócić uwagę przed ich zakupem.

Ochraniacz do łóżeczka – czy jest potrzebny?

Rolą ochraniacza do łóżeczka jest zabezpieczanie niemowlęcia przed urazami mechanicznymi, które mogą powstawać w kontakcie ze szczebelkami. Wiele osób z pewnością zada w tym miejscu pytanie: czy to aby nie lekka przesada. Okazuje się jednak, że nie. Ruchy maleńkiego dziecka w pierwszych miesiącach jego życia są nieskoordynowane. To zupełnie normalne. Bardzo często więc zdarza się, że na skutek machania rączkami, nóżkami czy wyginania tułowia niemowlę przemieszcza się po łóżeczku. Co istotne, dzieje się to także gdy dziecko śpi. Dlatego też montuje się ochraniacze na szczebelki łóżeczka. Jeśli wykonane są one z wysokiej jakości materiałów i posiadają niezbędne atesty, w żaden sposób nie stwarzają dla dziecka zagrożenia, a wręcz przeciwnie.

Rodzaje ochraniaczy do łóżeczka

Rynek akcesoriów dziecięcych oferuje kilka różnych rodzajów ochraniaczy do łóżeczek. Należą do nich:

  • Ochraniacze klasyczne – stanowią rodzaj wąskiego, długiego pasa, który obejmuje zwykle połowę łóżeczka. Wykonane są zazwyczaj z jednego kawałka materiału, wypełnionego antyalergiczną włókniną. Ich mocowanie polega na przywiązaniu do szczebelków łóżeczka taśmami, które znajdują się na dwóch końcach. Niekiedy wyposażone są w dodatkowe tasiemki na całej długości, co zapewnia ich lepsze mocowanie do szczebelków i zapobiega ich przesuwaniu. Zwykle mają kolor jednolity lub ozdobione są ozdobnymi printami, m.in. jak te oferowane przez Pinio.com.pl/ochraniacz-dla-niemowlaka
  • Ochraniacze modułowe lub poduszkowe – niezwykle popularne w ostatnim czasie; składają się z kilku połączonych ze sobą poduszeczek, które bardzo często mają kształty geometryczne lub np. imitują wyglądem zwierzątka. Są zdecydowanie grubsze od klasycznych ochraniaczy na łóżeczko, jednak ich grubość zwykle nie przekracza 5 cm. Zapewniają dziecku duży komfort i mają dodatkowo tę zaletę, że można układać je w różnych konfiguracjach.
  • Ochraniacze warkoczowe – wykonane są z miękkiej pianki lub antyalergicznego puchu silikonowego oraz materiału. Są niezwykle miękkie i skutecznie chronią przed urazami. Podobnie jak dwa poprzednie rodzaje ochraniaczy łóżeczkowych, montuje się je do szczebelek przy użyciu tasiemek.

Ochraniacza na szczebelki do łóżeczka – na co zwrócić uwagę?

Dokonując zakupu ochraniacza do łóżeczka warto zwrócić uwagę na to, jaki jest skład materiałów,  z których został wykonany oraz czy posiada niezbędne atesty. Obecność certyfikatów potwierdza, że produkt tekstylny przeznaczony dla niemowląt pozbawiony jest szkodliwych substancji i nie stwarza zagrożenia dla zdrowia dziecka.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź