Nauka angielskiego dla 4 latka – czy to nie za wcześnie?

0

Języki obce – ich znajomość pozwala nam nie tylko zabłysnąć w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, ale jest także niezwykle przydatna w każdym aspekcie naszego życia. Oczywiście są języki, które są niezwykle “pożądane” na rynku pracy – takie jak szwedzki, niemiecki, chiński czy holenderski. Inne mogą sprawić nam dużo frajdy (jak np. nauka języka elfickiego dla fanów Tolkiena). Jest także język, bez którego ani rusz. Jest on obecnie absolutną podstawą! Mowa oczywiście o języku angielskim.

Nauka angielskiego dla 4 latka – z pewnością zastanawiasz się, czy to dobry pomysł. Czy nie za wcześnie? Czy to rzeczywiście ma sens? Czy to coś więcej niż tylko “wyrzucanie pieniędzy”? Jeżeli chcesz wiedzieć więcej – koniecznie czytaj dalej!

Czy czterolatek może nauczyć się angielskiego?

Najprawdopodobniej pierwszym pytaniem, jakie zada sobie rodzic, jest coś w rodzaju “Ale czy takie małe dziecko w ogóle może nauczyć się angielskiego?”. Bardzo ważne jest, aby zdać sobie sprawę, po co tak naprawdę nauka angielskiego dla 4 latka. Oczywiście taki maluch nie nauczy się mówić po angielsku w rok. Przecież nawet polski sprawia mu wciąż bardzo duże problemy – nic dziwnego, naukę zaczął niedawno.

W nauce języka bardzo ważne jest, aby się z nim osłuchać, a także nie bać się mówić. Z każdym kolejnym wypowiedzianym zdaniem jesteśmy coraz bliżej sukcesu. Wiele osób, właśnie przez barierę językową, myśli, że wcale nie zna języka. Jest to powszechne i naturalne. Wstydzimy się, że ktoś zauważy nasz błąd, że nas nie zrozumie, że powiemy coś głupiego. Dzieci nie mają tego typu mechanizmów. Oczywiście mogą się wstydzić, ale nie wynika to z przykrych doświadczeń (bo tych ma wciąż bardzo mało), a raczej z wrodzonego temperamentu.

Jeśli nauczyciel wie, jak powinna wyglądać nauka angielskiego dla 4 latka, z pewnością skupi się na tym, aby oswoić malucha z językiem. Umiejętnie poprowadzone zajęcia sprawią, że młody uczeń zacznie odbierać angielski jako coś naturalnego – kolejną umiejętność na jego ścieżce rozwoju. Dzięki takiemu podejściu za kilka lat nie będzie bało się rozmawiać z obcokrajowcem czy wypowiedzieć się na forum klasy. Będzie to dla niego normalne i naturalne. I o to właśnie nam chodzi.

Na co zwrócić uwagę, wybierając angielski dla 4 latka?

Nauka angielskiego dla 4 latka to zadanie trudniejsze niż może się wydawać. Z nastolatkami i dorosłymi jest o wiele łatwiej – wystarczy zaplanować lekcje gramatyki, nauczyć się słówek, zacząć słuchać i rozmawiać w danym języku. Ale co z takim maluchem?! Dobre szkoły angielskiego mają specjalnie przygotowane programy, które mogą zaowocować sukcesem w przypadku tak młodego ucznia.

Najważniejsze to znalezienie miejsca, w którym uczą profesjonaliści. Dobrym przykładem jest np. Novakid. Ta szkoła angielskiego online zatrudnia tylko wykwalifikowanych nauczycieli, którzy posiadają doświadczenie w pracy z dziećmi. Dobrym pomysłem jest wybranie native speakera – aby dziecko już od samego początku chłonęło prawdziwy akcent i uczyło się od rodzimego użytkownika języka.

Lekcje nie powinny trwać zbyt długo – pamiętajmy, że dzieci nie potrafią skupić się tak jak my, dorośli. Około dwudziestu – trzydziestu minut to maksymalny czas, na który możemy liczyć. Ponadto bardzo istotne jest, aby zajęcia były pełne gier i zabaw. Dzięki temu uczniowie chętnie biorą udział w lekcji, są aktywni i szczęśliwi. Nie odbierają tego, jak przykrego obowiązku, nudnego zajęcia czy katorgi – wręcz przeciwnie, chętnie się udzielają, zgadują, rozwiązują układanki czy kolorują.

Nauka angielskiego dla 4 latka w odpowiedniej atmosferze, z zachowaniem najwyższych standardów nauczania, odpowiednio dobranych do tak wczesnego etapu to gwarancja sukcesu! Koniecznie zastanów się, czy i swojego dziecka nie wysłać na takie lekcje!

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź