Nastolatek vs książki. Jak nie zniechęcić dziecka do czytania?

0

Ciekawe książki dla młodzieży to sprawdzony sposób na to aby pobudzić wyobraźnię, a zarazem oderwać się od nudnej codzienności. Oczywiście nie każdy nastolatek jest molem książkowym. W dużej mierze wynika to z fakt, że dziecko jest z każdej strony otoczone elektroniką. Kontakt z nowoczesną technologią nie jest niczym złym, jednak przesada nie jest wskazana. Łatwo uzależnić się od mediów. Zachęcenie dziecka do sięgnięcia po lekturę nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Warto skorzystać z poniższych wskazówek!

Brak przymusu

Zdecydowana większość nastolatków nie lubi być zmuszana do konkretnych form aktywności. Czytanie powinno być przyjemnością, a nie obowiązkiem! Warto rozmawiać z dzieckiem o autorach lub wciągających tytułach. Nic nie stoi na przeszkodzie aby wspólnie obejrzeć film, który powstał w oparciu o książkę. Możliwości jest wiele! Z pewnością nie należy odpuszczać już na starcie. Warto przedstawić latorośli książki młodzieżowe które warto przeczytać. Powinny być one zgodne z upodobaniami. Jedni lubią historie z dreszczykiem, a inni powieści miłosne. Chłopcy chętniej stawiają na książki fantasy, jednak nie jest to żadną regułą. Dobrze jest eksperymentować, tak aby odkryć ulubiony gatunek literacki.

Nie tylko lektury szkolne

Wielu rodziców popełnia ten sam błąd – zachęca dziecko do czytania lektur szkolnych. Faktem jest, że są one obowiązkowe i niezbędne do ukończenia edukacji, jednak dla młodej osoby mogą wydawać się nudne. Nastolatkowie częściej sięgają po streszczenia wybitnych dzieł lub wybierają adaptacje filmowe. Szybko tracą motywację do czytania i nie mają ochoty sięgać nawet po lekkie tytuły. Rodzic powinien wykazać się wyrozumiałością. Dobrze, jeśli podsuwa on najlepsze książki młodzieżowe, które poruszają problemy współczesnego świata. W ten sposób łatwiej jest skłonić pociechę do zanurzenia nosa w książce. Nie trzeba bać się tematów kontrowersyjnych, a więc trudne książki również są mile widziane.

Dobry przykład

Nie zachęcimy nastolatka do czytania, jeśli sami stronimy od książek. Absolutną podstawą jest to, aby dawać dobry przykład. Mogłoby się wydawać, że rozbudowywanie domowej biblioteczki wymaga posiadania dużego budżetu, jednak nie jest to prawdą. Dobrze wziąć pod uwagę lektury „z drugiej ręki”. Można znaleźć je w antykwariatach online. To znakomite rozwiązanie dla tych, którzy stawiają na zakupy bez wychodzenia z domu. Złożenie zamówienia jest banalnie proste, więc każdy poradzi sobie z tym zadaniem. Atutem jest również szeroki wybór tytułów.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź