Meble do pokoju dziecięcego – jak wybierać?

0

Wybierając się do sklepu z wyposażeniem do pokoików dziecięcych, można ulec urokowi pastelowych barw, bajecznych wzorów i obłych kształtów. Przyszli rodzice stają przed dylematem – co wybrać? Jeden mebelek piękniejszy od drugiego. Subtelne linie, delikatne zdobienia, przygaszone barwy, materiały przyjazne w dotyku. Ta estetyka i detale są ważne, ale jeszcze ważniejsze są funkcjonalność oraz bezpieczeństwo dziecięcych mebli.

Czym się kierować podczas kompletowania tego rodzaju wyposażenia do przestrzeni urządzanej z myślą o najmłodszych członkach rodziny? Podpowiadamy!

Na lata użytkowania

Meble to jeden z droższych wydatków, który przyszli rodzice muszą wziąć pod uwagę. Uwzględniając fakt kosztów warto mieć na względzie, aby były to produkty, które posłużą przez dłuższy czas.

Pośród wyposażenia pokoiku dziecięcego musi się znaleźć przewijak. Można go kupić oddzielnie, wybierając chociażby ten, który wystarczy ułożyć na łóżku. Jednak znacznie bardziej funkcjonalna będzie komoda wraz z przewijakiem, którą można znaleźć w sklepie https://www.wozki-foteliki.pl/. W podręcznych szufladach zmieszczą się wszystkie akcesoria do pielęgnacji, używane podczas przewijania maluszka. Nie zabraknie miejsca na odzież dziecięcą i bieliznę pościelową. Przewijak ustawiony na odpowiedniej wysokości sprawi zaś, że rodzicowi łatwiej przyjdzie przewijanie i przebieranie maluszka.

Czas spędzony na nauce korzystania z nocnika zamiast z pieluch, upłynie bardzo szybko. Przewijak nie będzie już potrzebny, co zatem z meblem? Wystarczy zdemontować przewijak i go schować, a praktyczna komoda dalej pozostaje w użytku.

Warto mieć zatem na uwadze wielofunkcyjność i możliwość używania danych mebli przez kolejne lata. To nie tylko oszczędne, ale i wygodne.

Bezpieczna przestrzeń dla dziecka

Niemowlak nie od razu zacznie poznawać swój świat urządzony dla niego w pokoju. Im jednak będzie starszy, tym więcej ciekawości się w nim rozwinie. To zaś oznacza, że dziecko raczkujące, a później stawiające swoje pierwsze kroki, by za chwilę biegać i skakać, zajrzy wszędzie, gdzie się da, wszystkiego dotknie i spróbuje nie zważając na zagrożenie. Taka natura najmłodszych! Rolą rodziców jest więc wybór elementów wyposażenia, które dla dziecka będą jak najbardziej bezpieczne.

Meble powinny być niskie i szerokie. Dzięki temu trudniej je przewrócić niż wysokie, wąskie i niestabilne słupki, szafy i szafki. Zaokrąglone brzegi minimalizują ryzyko urazów w przypadku ewentualnego uderzenia się podczas zabaw. Takie meble muszą być również malowane nietoksycznymi farbami i lakierami. Warstwy nie mogą się łuszczyć, a drewniane elementy wyposażenia powinny być precyzyjnie oszlifowane i zabezpieczone, aby dziecku nie wbiła się drzazga.

Szczegóły, o których rodzice nie myślą aż tak intensywnie wybierając wyposażenie do salonu czy sypialni, w przypadku urządzania pokoju dziecięcego są bardzo istotne. Nie należy oczywiście pomijać estetyki, która spełnia również istotną rolę w rozwoju dziecka (chociażby poznawanie wszystkimi zmysłami, nowe bodźce), ale to nie ona wraz z ceną powinny być głównymi kryteriami wyboru.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź