Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?

0

Wiele z was pewnie zastanawia się, kiedy wybrać się na pierwszy spacer z maluchem. Problem mogą mieć szczególnie młodzi i niedoświadczeni rodzice. Do niedawna zalecano, aby na pierwszy spacer wybrać się nie wcześniej niż po upływie 2-3 tygodni od urodzenia. Do tego czasu zalecano przyzwyczajać dziecko do wychodzenia na świeże powietrze – słynne było wystawianie na krótki czas dziecka na balkon i spanie przy szeroko otwartym oknie.  

Pierwszy spacer z noworodkiem – kiedy się na niego wybrać? 

Dziś specjaliści zalecają, aby na pierwszy spacer wybrać się o wiele wcześniej. Dzieci urodzone wiosną i latem o wiele chętniej wystawa się na świeże powietrze, a ich pierwszy kontakt z otwartą przestrzenią ma miejsce o wiele wcześniej. Jeśli dziecko jest zdrowe i zostało urodzone latem i wiosną na pierwszy spacer można wybrać się już nawet od trzech dni po porodzie. Zimą lub późną jesienią z pierwszym spacerem warto poczekać nawet tydzień lub dwa. Istnieje wiele zaleceń odnośnie temperatury i idealnej daty pierwszego spaceru, ale we wszystkim jednak należy zachować przede wszystkim zdrowy rozsądek – pamiętajmy, że rodzicielski instynkt i intuicja to podstawa. 

Jak ubrać malucha na pierwszy spacer?

Pierwsze spacery to nie długie, całodniowe wyprawy, ale oczywiście krótkie 15-minutowe przechadzki z wózkiem. W początkowym etapie ciężko bowiem stwierdzić, kiedy dziecku zachce się jeść lub pić, lub kiedy będzie niespokojne z powodu mokrej pieluchy. W miarę dokładnego ustalania rytmu dnia dziecka, można stopniowo wydłużać codzienne spacery.  

Każda pora jest dobra na spacery, jednak z pogodą, jak wiadomo, bywa różnie. Jeśli zimą temperatura spadnie do –10 stopni lub –5 w połączeniu z silnym wiatrem nie warto wychodzić z dzieckiem z domu. Może to skutkować przeziębieniem malucha. Latem nie należy wybierać się zaś na spacery w godzinach okołopołudniowych, szczególnie jeśli na dworze panuje upał. To również może mieć zły wpływ na zdrowie malucha. Na spacery warto wybierać ciche, zielone miejsca, z dala od ulicznego zgiełku miasta i spalin. Idealnie sprawdzą się parki i skwery. 

W pierwszych miesiącach życia dziecka należy również unikać skupisk ludzkich, takich jak np. galerie handlowe. Ostre światło, hałas i inne czynniki mogą wywoływać u malucha stres, a kontakt z dużą ilością ludzi zdecydowanie zwiększa ryzyko infekcji, które szczególnie we wczesnym okresie życia dziecka jest niebezpieczne.  

Młodzi rodzice mogą również mieć wiele wątpliwości co do ubioru malucha. Warto mieć na uwadze to, że małe dzieci mają jeszcze nie do końca wykształconą termoregulację, przez co łatwo mogą ulegać zarówno wychłodzeniu, jak i przegrzewaniu. Według zaleceń dzieci do pierwszego miesiąca należy ubierać w jedną warstwę ubrań więcej niż ma na sobie w danej chwili dorosły. Niezwykle ważne są również właściwie dobrane akcesoria, takie jak otulacze bambusowe i prześceiradłą do gondoli. Gdy dziecku zrobi się chłodniej, zawsze można je okryć dodatkową warstwą.  

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź