Jak urządzić pokój dziecka od A do Z i dlaczego dostawka nie jest dobrym wyborem?

0

Kiedy dziecko przychodzi na świat rodzice chcą je mieć zawsze blisko siebie dla bezpieczeństwa, ale i wygody. W związku z tym nawet jeśli urządza się dla dziecka pokój dziecięcy to przez pewien czas stoi pusty. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak urządzić pokój dziecka od A do Z. Dowiecie się także dlaczego dostawka nie jest dobrym wyborem.

Dlaczego nie warto wybierać łóżeczka dostawki dla dziecka?

Choć łóżeczko dostawka jest elementem praktycznym, to jednak nie do końca się sprawdza. Wybór małego powoduje, że szybko trzeba ponieść kolejny wydatek na łóżeczko. Z kolei w dużym dziecko może spać często nawet do 3 roku życia, a jeśli po okresie niemowlęcym chcecie dziecko przyzwyczajać do większej samodzielności, to takie rozwiązanie się nie sprawdzi. Jasne, że dostawka jest wygodna, bo nie trzeba wstawać do dziecka w nocy, a jednocześnie ma bezpieczne łóżeczko, z którego nie spadnie. Jednak według nas lepiej wybrać klasyczne łóżeczko niemowlęce, a dodatkowo urządzić pokój dla dziecka.

Wybierz odpowiednie kolory i materiały na podłogę do dziecięcego pokoju

Warto zacząć od doboru kolorów. Można zdecydować się na tapetowanie, ale taki pokój należy wykończyć na kilka tygodni przed pojawieniem się malucha, aby nie był odczuwalny zapach kleju czy farby. Jeśli chodzi o te ostatnie to warto wybierać wegańskie rekomendowane do pokoi niemowlęcych. Nie mogą one zawierać żadnych szkodliwych związków. Na podłodze może znaleźć się drewno, które zapewnia ciepłą powierzchnię, jednak przyda się też dywan, po którym dziecko, gdy podrośnie będzie najpierw raczkować, a potem chodzić. Podłoga nie może być śliska, nie powinna być też zbyt twarda. Do dziecięcego pokoju można wybrać także wykładzinę.

Postaw na ergonomiczne łóżeczko i dobierz do niego odpowiedni materac

W dziecięcym pokoju powinno znaleźć się oczywiście łóżeczko. Warto wybrać drewniane. Powinno być na takiej wysokości, by można było wygodnie sięgać do malucha. Pomiędzy szczebelkami nie trzeba umieszczać materiałowego wypełnienia. Maluszek na początku nie obraca się podczas snu, dlatego nic mu nie grozi, a materiał, jeśli się odwiąże jest znacznie większym zagrożeniem. Ważny jest dobór odpowiedniego materaca. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Materace do łóżeczka z pianki lateksowej i z włóknem kokosowym pochłaniającym wilgoć, a także neutralizującym bakterie i roztocza świetnie się sprawdzają. Oczywiście trzeba dobrać odpowiedni rozmiar do łóżeczka. Istotne znaczenie ma to, by skóra dziecka chroniona była przed alergiami. Dlatego warto wybierać materace dziecięce antyalergiczne. Wśród nich dobrym wyborem będzie też model z lateksu i pianki. Odpowiednia twardość zapewni dziecku spokojny sen, a tym samym zdrowy rozwój.

Zadbaj o przestrzeń z dziecięcą garderobą i przewijakiem

W dziecięcym pokoju nie może zabraknąć też przestrzeni z garderobą. Można postawić na komodę zamiast klasycznej szafy. Ubranka dziecięce są jeszcze niewielkie i nie ma potrzeby trzymania ich w szafie, chyba że wybierze się model z samymi półkami. Istotne znaczenie, by był to mebel z cichym domykiem, aby zamykanie i otwieranie szuflad nie budziło dziecka. Przewijak to także niezbędny element i można postawić taki mebel obok łóżeczka. Zamiast dodatkowego mebla można też wybrać przewijak, który można położyć na komodzie czy też łóżku.

Stwórz kącik do zabawy dla dziecka

Mimo, że dziecko jest jeszcze malutkie, to warto już teraz urządzić kącik do zabawy. Na pewno może się w nim znaleźć duży dywan, a także tekstylne kosze na zabawki. Można też pokusić się o półeczki na których ustawi się pluszaki, a także ramki na zdjęcia. W dziecięcym pokoju może znaleźć się także krzesełko i stoliczek, ale to element o który warto uzupełnić pokój nieco później, gdy dziecko będzie miało około 2 lat. W kąciku zabaw nie może zabraknąć wszystkich praktycznych zabawek, a więc na początku książeczek sensorycznych i mat sensorycznych, grzechotek, gryzaków, ale i przytulanek. Może się tu też znaleźć miejsce dla misia szumisia, a także interaktywnej zabawki do raczkowania. Tak urządzony pokój będzie prawdziwym rajem dla malucha.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź