Jak prawidłowo korzystać z laktatora?

0

Nauka używania laktatora wymaga czasu i cierpliwości. Nie warto zniechęcać się, gdy na początku nie udaje się odciągnąć tyle pokarmu, ile się potrzebuje. Ucząc się prawidłowego korzystania z laktatora, można przygotować zapas mleka na wypadek rozłąki z dzieckiem albo wspomóc się przy problemach z laktacją. Jak obsługiwać urządzenie? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek dotyczących korzystania z laktatora.

Przygotuj się do użycia laktatora

Zanim zaczniesz korzystać z urządzenia, przygotuj sobie coś do picia czy jedzenia, telefon, pilot od telewizora i inne przedmioty, które pomogą wypełnić czas, w którym używasz laktatora. W pobliżu powinny znajdować się też butelki albo torebki na odciągnięty pokarm i ściereczka do wycierania wyciekającego mleka. Przed każdym odciąganiem pokarmu wysterylizuj laktator i umyj ręce. Po użyciu umyj sprzęt i pozwól mu wyschnąć. Następnie przechowuj go w torebce albo pojemniku do kolejnego użycia.

Przyjmij komfortową pozycję

Pozycja, w jakiej będziesz odciągać pokarm, powinna być jak najwygodniejsza. Dzięki uczuciu odprężenia uwalnia się oksytocyna stymulująca odruch wypływu. Dyskomfort czy konieczność ciągłego wstawania z miejsca, aby coś przynieść, mogą zakłócać wspomniany proces. Wybierz zaciszne pomieszczenie. Sprawdź, czy twoje plecy i ramiona mają wygodne podparcie. Jeśli nie korzystasz z biustonosza do karmienia, podtrzymuj lejek między kciukiem a palcem wskazującym. Dłonią i resztą palców podeprzyj pierś. Delikatnie przykładaj lejek do piersi. Zbyt mocne dociskanie powoduje ograniczenie przepływu mleka.

System pobudzania laktacji

Aby pobudzić laktację, zastosuj metodę 7-5-3. Sprawdzi się ona zarówno, gdy stosujesz laktator ręczny, jak i elektryczny. Mleko odciąga się co 3 godziny systemem 7 minut z prawej piersi, 7 z lewej, 5 z prawej, 5 z lewej, 3 z prawej i 3 z lewej. Metoda służy pobudzeniu laktacji i pozwala odciągnąć duże ilości pokarmu.

Praca laktatora powinna imitować ssanie piersi. Nie szarp ciała i nie wykonuj gwałtownych ruchów. Nie naciskaj zbyt mocno piersi, by uniknąć bólu i podrażnień. Możesz za to delikatnie masować pierś podczas odciągania. Jeżeli korzystasz z laktatora elektrycznego, zacznij od minimalnej siły ssania i zwiększaj ją stopniowo. Pamiętaj, że odciąganie pokarmu nie powinno być bolesne.

Pierwsze odciąganie pokarmu

Z pierwszym odciąganiem pokarmu warto poczekać 6 tygodni od porodu. W tym czasie ilość wytwarzanego mleka powinna dopasować się do zapotrzebowania dziecka. Przed odciągnięciem pokarmu spróbuj się zrelaksować. Masuj delikatnie piersi przez kilka minut. Możesz przyłożyć do nich ciepłe okłady. Najlepiej odciągać pokarm, znajdując się blisko dziecka albo przynajmniej patrzeć na jego zdjęcie czy ubranko. Może to poprawić wypływ pokarmu.

Ustal najlepszą porę odciągania pokarmu

Z czasem ustalisz, w których porach pojawia się najwięcej mleka. U niektórych mam sporo pokarmu występuje na godzinę po karmieniu. Inne wolą odciągać mleko po co drugiej sesji karmienia. Odciągaj więc pokarm o różnych porach i sprawdź, która najlepiej sprawdza się u Ciebie. Po określeniu optymalnego czasu odciągania nie zmieniaj go, by ciało mogło się do niego przyzwyczaić.

Co zrobić, gdy pojawia się dyskomfort?

Jeżeli czujesz ból podczas odciągania albo zauważysz otarcia na brodawce czy piersi, zmniejsz siłę ssania. Upewnij się, że korzystasz z lejka w odpowiednim rozmiarze. Jego tunel ma blisko otaczać brodawkę, pozostawiając miejsce na ruch bez ocierania. Do tunelu nie powinno dostać się za dużo otoczki brodawki ani tkanki piersi.

Laktator wspiera wiele kobiet przy problemach z laktacją albo w czasie rozłąki z maluchem. W teorii korzystanie z urządzenia jest proste, jednak w praktyce wymaga czasu na opanowanie prawidłowej techniki. Przestrzegając powyższych wskazówek, unikniesz dyskomfortu i nie zaburzysz naturalnego karmienia piersią. Pamiętaj o doborze pasującego rozmiaru lejka oraz delikatności w czasie odciągania pokarmu.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź