Inteligentne oświetlenie – co można zyskać?

0

Komputery zaczynają odgrywać coraz większą rolę w domowych wnętrzach. Mowa oczywiście o rozmaitych rozwiązaniach inteligentnych, a zwłaszcza o smart oświetleniu, dzięki któremu obniża się wysokość domowych rachunków oraz zwiększa komfort korzystania z każdego pomieszczenia. Na czym polega inteligentne oświetlenie? Kiedy warto z niego skorzystać? O tym opowiem poniżej.

Inteligentne oświetlenie – jak działa?

Jako inteligentne oświetlenie rozumie się system lamp i urządzeń, które pozwalają na zdalne sterowanie wszystkimi źródłami światła, nie tylko w jednym pomieszczeniu, ale w całym domu i ogrodzie.

Najczęściej działa ono za pośrednictwem sieci WiFi, pozwalającej na bezprzewodowe zarządzanie każdym punktem świetlnym, dzięki pilotom lub aplikacjom mobilnym. Można również skorzystać z inteligentnych włączników, które włączają i wyłączają lampy oraz sterują głównymi parametrami światła, jak natężenie lub barwa. Niektóre produkty oświetleniowe współpracują z asystentami głosowymi, co pozwala na kontrolowanie domowych lamp przy pomocy komend głosowych.

Z czego składa się inteligentne oświetlenie – najważniejsze elementy

System inteligentnego oświetlenia składa się z kilku elementów. Podstawą są oczywiście inteligentne lampy, pozwalające nie tylko na zdalne włączanie i wyłączanie produktu, ale też modyfikację różnych parametrów.

Oprócz nich stosuje się smart żarówki, które można znaleźć w sklepie Azzardo.com.pl, montowane nawet w standardowych lampach, co pozwala na zdalne sterowanie nimi. Można też zainstalować inteligentne gniazda WiFi, do których podłącza się inne produkty oświetleniowe.

Dodatkowo w ramach inteligentnej instalacji wykorzystuje się czujniki ruchu lub zmierzchu, automatycznie uruchamiające lub wygaszające lampy w ściśle określonych warunkach.

Co można zyskać, jeśli postawi się na inteligentne lampy i włączniki?

Dlaczego warto zainstalować inteligentne oświetlenie w domu? Podstawową korzyścią jest oczywiście większy komfort użytkowania całej przestrzeni. Nie trzeba podchodzić do włącznika na ścianie, by dostosować natężenie i barwę światła w pomieszczeniu do aktualnych potrzeb. Zdalne sterowanie zwiększa zatem wygodę kontrolowania warunków oświetleniowych we wnętrzach, z których korzystają osoby o ograniczonej mobilności.

Co jeszcze można zyskać? Światło uruchamia się dokładnie wtedy, gdy jest potrzebne. Zwiększa to bezpieczeństwo przemieszczania się w domu o każdej porze dnia i nocy, bez konieczności naciskania przycisków na włączniku. Ma to wielkie znaczenie na klatkach schodowych, gdzie potknięcie w ciemnościach bywa naprawdę groźne.

Inteligentne produkty nieustannie monitorują bieżące zużycie energii elektrycznej. Oznacza to, że cały czas ma się pełną kontrolę nad wysokością rachunków. Można także łatwo zoptymalizować cały system, eliminując najmniej energooszczędne elementy. Przekłada się to nie tylko na mniejsze opłaty, ale też pozwala zadba o środowisko.

Inteligentne oświetlenie – wygoda kontrolowania wszystkich punktów świetlnych

Jeśli wprowadzi się w domu inteligentne oświetlenie, do sterowania wszystkimi smart żarówkami wystarczy tylko telefon. To rozwiązanie nie tylko dla najbardziej leniwych osób, ale tak naprawdę dla wszystkich, którzy chcą zwiększyć bezpieczeństwo domowników, obniżyć rachunki oraz zbudować komfort oświetleniowy. Taki dom to naprawdę dom przyszłości.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź