Home office – jak urządzić funkcjonalny gabinet?

0

Od lat coraz większą popularnością cieszy się home office, czyli tak zwana praca w domu. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy dostrzegają coraz więcej zalet tego rozwiązania. W tym zachwycie warto pamiętać, że home office to wciąż praca, która wymaga odpowiednio przygotowanej i przede wszystkim funkcjonalnej przestrzeni, jaką powinien być domowy gabinet.

Domowe biuro – osobna przestrzeń?

Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest oczywiście wydzielenie na gabinet osobnego pomieszczenia, oczywiście pod warunkiem, że możemy sobie na to pozwolić. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, których praca wymaga przyjmowania interesantów. Rady zawarte w niniejszym artykule sprawdzą się zarówno w przypadku zamkniętych gabinetów, jak i przestrzeni wydzielonych z innych pomieszczeń.

Biuro a przestrzeń wspólna

Podstawową zasadą aranżacji przestrzeni do pracy w domu jest oddzielenie biura od części domowej. Można tego dokonać na wiele sposobów: wydzielić odrębne pomieszczenie, ustawić parawan albo ściankę działową lub zastosować kurtynę. Ma to swoje praktyczne rozwiązanie: osoba pracująca może skupić się na swoich zadaniach i nie rozpraszają jej widoczne meble wypoczynkowe, telewizor czy kuchnia, a domownicy wiedzą, że nie należy jej przeszkadzać. Ważne jest także miejsce gdzie można przechowywać artykuły biurowe.

Komfort pracy

Bez względu na to, czy pracujemy w siedzibie firmy, czy w domu, obowiązują nas te same zasady BHP. W przypadku pracy biurowej są to przede wszystkim odpowiedniej wysokości biurko oraz wygodne krzesło z możliwością regulacji, prawidłowe oświetlenie, akcesoria biurowe oraz przestrzeń do ich przechowywania i niezbędne sprzęty elektroniczne – komputer, drukarka, ksero, skaner, głośniki itp. Wyposażenie swojego domowego biura należy dobrać samodzielnie, zgodnie z charakterem pracy oraz własnymi upodobaniami. W przypadku aranżacji całości warto skonsultować się ze doświadczonym architektem wnętrz, która nada pomieszczeniu profesjonalnego sznytu.

Wiele osób zapomina o tym, że zarówno w przypadku spotkań online, jak i podczas codziennej pracy niezwykle ważne jest odpowiednie oświetlenie. Wybierając miejsce pod domowy gabinet warto zdecydować się na takie, w którym jak najdłużej utrzymuje się naturalne światło dzienne, jednak w taki sposób, by nie odbijało się od monitora. W innych porach dnia światło górne może okazać się niewystarczające, wobec czego warto zamontować dodatkowe kinkiety, lampy stojące lub lampy biurkowe z ruchomą główką, które mogą być świetnym dopełnieniem wystroju domowego biura. Jeśli chodzi o styl, panuje tutaj pełna dowolność, można zdecydować się zarówno na jasne, pastelowe kolory z kontrastującymi elementami kojarzące się z typowymi przestrzeniami biurowymi, jak i na energetyczne kolory, które będą pasować do całości pomieszczenia.

Sprawdź ofertę architektów w Szczecinie na portalu RynekPierwotny.pl

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź