Dzieci i obowiązki

0

Obowiązki są nieodłączną częścią dzieciństwa i wieku młodzieńczego. Oczywiście nie jest to nigdy ulubiona część dnia, ani taka, do której chętnie się szczególnie najmłodsi zabierają, jednak z pewnością warto uczyć porządku i wykonywania określonych obowiązków od najmłodszych lat. Wielu rodziców jednak bardzo długo wyręcza swoje dzieci w najprostszych rzeczach, twierdząc że zależy im na szczęśliwym i beztroskim dzieciństwie. Czy rzeczywiście takie będzie, czy wychowamy próżnego i egoistycznego człowieka, który nie będzie potrafił nic zrobić?

Obowiązki dla malucha

Dziecko nawet już bardzo mała jest w stanie sprzątnąć swoje zabawki. Czemu nie określam dokładnie wieku? Bo dużo zależy od rodziców. Przykładowo 8-9 miesięczny maluch, który nie potrafi chodzić a jedynie siedzi już może być uczony sprzątania po zabawie. Stawiamy obok niego pojemnik na zabawki i wspólnie je wrzucamy do środka. Będzie to forma zabawy, ale pouczająca.

Dziecko 2-3 letnie z powodzeniem pozbiera zabawki po skończonej zabawie. Natomiast 4-5 latek jest w stanie pomóc w kolejnych obowiązkach np. zamiatanie, zdejmowanie prania – bo odpinanie klamerek może być ciekawą zabawą jeśli nie są za wysoko.

Dziecko w wieku szkolnym

Dziecko w wieku szkolnym powinno otrzymać już pierwsze poważniejsze obowiązki w domu. Jeśli poćwiczy poradzi sobie z odkurzaczem lub czyszczeniem kuwety kota lub klatki gryzonia. Może również ścierać kurze i utrzymywać porządek we własnych rzeczach. 7-8 latek jest już w stanie pozmywać naczynia.

Czemu warto dawać obowiązki?

Dziecko uczy się odpowiedzialności, wie że nie dostanie wszystkiego na tacy tylko musi sobie na to zapracować. Mieszka z nami i powinno przykładać się do porządku w domu, o który dbamy całą rodziną. Jednocześnie w dorosłym życiu będzie bardziej zaradne i samodzielne, będzie potrafiło zadbać o siebie i swoją przyszłą rodzinę, co dla nas jako rodziców powinno być niezwykle wazne w kwestii wychowania młodego człowieka.

Obowiązki są nudne, znienawidzone i często niechętnie wykonywane, bo przecież w tym czasie można pograć albo porobić cokolwiek innego. Jednak jeśli nasza pociecha nauczy się systematyczności i porządku to wykonywanie obowiązków nie będzie zajmowało jej wiele czasu, a mimo niechęci dużo się dzięki nim nauczy.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź