Dieta w ciąży, czyli żywienie dla ciężarnych

0

Jak powinna wyglądać dieta w ciąży? O czym należy pamiętać w kontekście odżywiania w czasie ciąży?

Dieta w ciąży

Stan błogosławiony to niezwykły czas dla każdej kobiety. Nie chodzi tylko o oczekiwania na nowego członka rodziny, lecz także liczne zmiany, które zachodzą w Twoim organizmie. W czasie ciąży wielokrotnie zmieni Ci się smak, wielokrotnie będziesz chciała łączyć ze sobą produkty, które do siebie zupełnie nie pasują. Niektóre dania będą Ci smakować bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, inne natomiast staną się niemal nie do zniesienia. Trzeba uczciwie przyznać, że dieta w ciąży dla wielu kobiet może być problematyczna.

W rzeczywistości jednak, aby uniknąć problemów związanych z żywieniem, dieta w ciąży powinna być odpowiednio przemyślana i zbilansowana. Właściwe i zdrowe odżywianie sprawi, że w bezpieczny dla siebie i dziecka sposób ograniczysz liczbę dodatkowych kilogramów, ale także (a raczej przede wszystkim) aktywnie wesprzesz rozwój maluszka. Ponadto ograniczysz ryzyko zatrucia np. salmonellą.

Dieta w ciąży powinna być ułożona w taki sposób, aby przez pełne 9 miesięcy ryzyko ewentualnego zatrucia było możliwie jak najmniejsze. Musisz też pamiętać, że w trakcie ciąży znacząco rośnie zapotrzebowanie na wybrane witaminy, minerały i składniki odżywcze. Często mawia się, że kobieta w ciąży „je za dwoje” – powiedzenie to ma więcej wspólnego z prawdą, niż początkowo mogłoby się wydawać. I faktycznie na wielu płaszczyznach kobieta faktycznie powinna „jeść podwójnie”..

Nie przejmuj się – dieta w ciąży to jednak nie same ograniczenia czy zakazy. Będąc w ciąży, od czasu do czasu możesz pozwolić sobie na beztroską przyjemność, jaką jest np. pizza czy burger. Oczywiście dania te nie są specjalnie zdrowe, lecz fast food spożywany rzadko nie będzie miał wpływu na Twoje samopoczucie czy rozwój maleństwa – szczególnie jeśli takiego posiłku nie zapomnisz uzupełnić o zdrowe pozycje.

W Twoim jadłospisie bezsprzecznie powinny znaleźć się wszystkie grupy produktów, czyli m.in. produkty zbożowe, warzywa i owoce, produkty mleczne i mleko, ryby, mięso, wędliny, jak i tłuszcze roślinne. Produkty zbożowe zawierają całą masę składników odżywczych, natomiast nabiał jest cennym źródłem wapnia, który jest istotny dla rozwoju kości dziecka. Nie można zapominać o witaminach B1, B12 i białku – najlepiej wybieraj produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu. Z kolei ryby są znakomitym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3.

Z drugiej strony należy pamiętać o ograniczaniu spożycia tłuszczów zwierzęcych i podrobów. W miarę możliwości nie jedz też chipsów, lodów i ciast. Nie dodawaj zbyt dużo soli do potraw i nie przejmuj się, jeśli coś, co zawsze lubiłaś, przestanie Ci smakować. To całkowicie naturalne w trakcie ciąży i nie powinno być to powodem do zmartwień. Koniecznie też zaprzestań spożywania alkoholu i palenia papierosów, zamiast tego pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź