Cztery sposoby na suche i łamliwe włosy. Czy już je testowałaś?

0

Zdrowe, lśniące i grube włosy to marzenie większości kobiet, jednak czasami na drodze do wymarzonej fryzury pojawia się wiele przeszkód. Często wydaje się nam, że bardzo o nie dbamy, a mimo wszystko nie wyglądają tak, jak byśmy chciały. Poznaj sposoby na poradzenie sobie z tym problemem.

Zrób podstawowe badania

W dzisiejszych czasach promowany jest zdrowy tryb życia, a jednak nadal wiele osób nie wykonuje profilaktycznych badań, z których możemy dowiedzieć się wiele na temat funkcjonowania naszego organizmu. Suchość i łamliwość włosów bardzo często wynika z niedoborów witamin lub problemów hormonalnych. Wspomaganie włosów witaminami potrafi bardzo je odżywić oraz odbudować od środka, dlatego też warto suplementować takie substancje jak:

  • cynk,
  • biotyna,
  • witamina B2,
  • miedź,
  • witamina D,
  • witamina C.

Niedobór witamin bardzo nam szkodzi, jednak nadmiar również nie jest wskazany, dlatego przed doborem suplementacji, najlepiej jest sprawdzić, czego faktycznie brakuje naszemu organizmowi.

Badanie polegające na pobraniu krwi może nam również zasygnalizować schorzenia tarczycy, które najczęściej objawiają się właśnie wypadaniem i łamliwością włosów. W tym wypadku nie wystarczy tylko suplementacja, ale dobranie odpowiedniego leczenia produktami farmakologicznymi we współpracy z lekarzem.

Odpowiednio dobieraj produkty do pielęgnacji

Niektórzy wychodzą z założenia, że im więcej, tym lepiej, co niekoniecznie sprawdzi się w przypadku włosów. Tak naprawdę kosmyki nie potrzebują wiele, aby były świeże i pięknie się układały, jednak najważniejsze są składy produktów. Najlepiej sięgać po naturalne kosmetyki, które swoje działanie opierają głównie na ziołach i olejach, a tylko w razie potrzeby używać tzw. rypaczy – szamponów, które bardzo dokładnie oczyszczają skórę głowy, a jednocześnie niezwykle przesuszają kosmyki. Liczne substancje zapachowe, silne alkohole, silikony, polimery oraz etoksylowane surfaktanty (SLS, SLES) to tylko niektóre z substancji działających niszcząco na włosy i których lepiej się wystrzegać.

Pamiętaj o tych podstawowych zasadach

Jednym z najpopularniejszych błędów jest czesanie włosów na mokro, ponieważ są one wtedy najbardziej narażone na wszelkie uszkodzenia. Każde przesunięcie po nich szczotką tworzy mikrouszczerbki, przez co stają się bardziej kruche. Spanie w mokrych włosach również jest niewskazane, gdyż podczas snu kręcimy się i pocieramy włosami o poduszkę, więc wywołujemy sytuację bardzo podobną do czesania na mokro.

Stylizacja z użyciem ciepła wpływa na odparowywanie wilgoci z włosów, co oznacza, że stają się suche i matowe. Najlepiej ograniczyć tego rodzaju stylizację, a jeśli nie możemy z niej zrezygnować, wówczas warto używać produktów zabezpieczających kosmyki przed wysoką temperaturą.

Bardzo ciasne upięcia także są niewskazane, jeśli zmagamy się z problemem łamliwości włosów. Kosmyki przez co najmniej kilka godzin są ściśnięte, a po rozpuszczeniu ich nawet nie zauważamy, że wylatują króciutkie kawałki włosów, które się ukruszyły. Najkorzystniejszy dla włosów jest luźny warkocz – do wiązania poleca się stosowanie jedwabnych lub aksamitnych gumek, które są najdelikatniejsze.

Zadbaj o siebie i swoje samopoczucie

Kondycja włosów w dużej mierze zależy od tego, jaki tryb życia prowadzimy. Wysoko przetworzona żywność, brak aktywności fizycznej, zbyt niski poziom nawodnienia oraz bezsenność to recepta na osłabione kosmyki. Ciągły pośpiech i brak odpoczynku wpływają również na wzrost poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu. Badania wskazują, że im więcej kortyzolu, tym więcej włosów nam ubywa, a te, które pozostają na głowie są bardzo liche. Mamy czas na pracę i inne obowiązki, więc należy nam się chwila relaksu – ciało naprawdę nam się odwdzięczy.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź