Co zrobić gdy dziecko wróci do domu po alkoholu?

0

Wielu rodziców stara się odsuwać od siebie perspektywę tego, że ich dzieci zaczną kosztować dorosłości i tym samym wracać do domu pod wpływem alkoholu. Wydaje nam się naiwnie, że poczekają do 18, jednak prawda wygląda tak, że pierwsze eksperymenty związane z alkoholem mają miejsce już około 13-14 roku życia, czyli po obecnej zmianie systemu nauczania w Polsce, pod koniec podstawówki. Oczywiście obowiązuje zakaz sprzedaży takich wyrobów nieletnim, jednak w większości przypadków nie pojawiają się u nich najmniejsze problemy ze zdobyciem dokładnie tego, na czym im zależy. Jak jest powinniśmy się zachować, gdy nasze dziecko wróci do domu w stanie wskazującym?

Po powrocie do domu

W momencie powrotu do domu, rozmowa nie będzie miała najmniejszego sensu. Po pierwsze my będziemy zdenerwowali i pod wpływem emocji, a wtedy trudniej o logiczne argumenty. Po drugie nasze dziecko będzie pod wpływem alkoholu więc rozmowa z nim będzie bez sensu. W takiej sytuacji najlepszym i najbardziej rozsądnym rozwiązaniem jest wysłanie do do łóżka, aby się przespał. Pamiętajmy jednak, aby upewnić się, że nic nie zagraża jego życiu ani zdrowiu.

Kac i obojętność

Gdy następnego dnia zbyt duża dawka alkoholu będzie silnie odczuwalna nie powinniśmy robić nic. Nie sprawdzi się krzyczenie, opiekowanie się i żałowanie. W tym czasie nie próbujmy ulżyć mu w cierpieniach. Nasze dziecko musi się na własnej skórze przekonać co robi z nim alkohol i jak ciężko dochodzi się do siebie. Najlepiej wyjdźmy do pracy lub znajomych, niech sam zrobi sobie herbatę, weźmie tabletkę przeciwbólową, zrobi posiłek.

Kac – rozmowa nie, ale kara tak

Gdy na drugi dzień nasza pociecha leczy kaca, to rozmowa mogłaby być trudna. Nie jest to na nią odpowiedni czas. Możemy jednak wymagać wykonania obowiązków domowych. Kazać odkurzyć, skosić trawnik czy wykonać inne porządki lub prace ogrodowe. Z pewnością dzięki wysiłkowi jeszcze silniej zapamięta konsekwencje swojego wybryku. Praca nie będzie łatwa, ani przyjemna, ale paradoksalnie pomoże znaczenie szybciej dojść do siebie.

Rozmowa

Gdy nasz nastolatek już dojdzie do siebie i będzie normalnie myślał, pojawia się czas na zdecydowanie najtrudniejszą i najważniejszą część czyli na rozmowę. Istotne jest abyśmy postarali się być spokojni. Nie warto krzyczeć na dziecko, gdyż doprowadzi to zapewne do awantury, która z kolei niczego nie wskóra.

W pierwszej kolejności warto uzyskać jak najwięcej informacji. Po pierwsze skąd nasze dziecko wzięło alkohol, po drugie z kim je spożywało. Warto wiedzieć, w jakim towarzystwie obraca się nasze dziecko, gdyż będzie ono miało silny wpływ na jego zachowanie.

Kolejnym etapem jest uzyskanie informacji odnośnie przyczyny sięgania po alkohol. Zwykle na początku wynika to z chęci zaspokojenia ciekawości i to nie jest takie straszne. Jeśli jednak okaże się, że nasze dziecko szukało sposobu być być bardziej odważnym lub topiło smutki, to warto dalej prowadzić rozmowę, wytłumaczyć, ze alkohol nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Spróbować się dowiedzieć co się dzieje zaproponować pomoc z naszej strony. W takiej sytuacji czasem warto się nieco otworzyć i opowiedzieć o jakiejś sytuacji z naszego młodzieńczego życia, może analogicznej, młody człowiek może poczuć się bezpieczniej i łatwiej będzie mu opowiedzieć o sobie.

Na koniec warto dowiedzieć się czy nastolatek wyniósł konsekwencje ze swojego zachowania czy planuje powtórki. Jeśli udało nam się w miarę spokojnie, bez kłótni i awantur,to możemy być zadowoleni, może uda się jednocześnie wypracować jeszcze większe zaufanie i otwartość między nami a nastolatkiem, co nie jest łatwe.

Po kilku dniach można zachęcić dziecko do obejrzenia ciekawego filmu o uzależnieniu od alkoholu i związanych z tym konsekwencjach. Czasem znamy sytuacje z własnego otoczenia, które można dokładniej naświetlić.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź