Co trzeba wiedzieć by kupić dobre nosidełko dla dziecka

0

Nosidełko do noszenia dziecka to coraz popularniejszy gadżet ułatwiający rodzicom opiekę nad niemowlakami. Coraz większy wybór nosideł ergonomicznych sprawia, że wielu z nas po prostu nie wie, jaki model kupić. Jakie powinno być dobre i bezpieczne dla dziecka nosidło? 

Z roku na rok rodzice wybierają swoje nosidełka dla dzieci z większej ilości modeli różnych producentów. Jak nie zagubić się w tej ilości ofert? Poniżej piszemy na co warto zwrócić uwagę kupując nosidło ergonomiczne dla niemowlaka. Tych kilka cech sprawia, że nosidło jest bezpieczne dla dziecka i wygodne dla noszącego go rodzica. 

Od kiedy można nosić dziecko w nosidełku?

Na rynku jest mnóstwo modeli nosidełek różnych wielkości. Wiele z nich ma taką budowę i regulację, by móc w nich bezpiecznie nosić nawet malutkie dzieci. Jako doradcy noszenia CarryLove.pl uważamy, że w przypadku noworodków i drobnych niemowląt pierwszym wyborem powinna być chusta tkana (długa lub kółkowa), jesteśmy jednak w stanie dobrać nosidełko i dla takich maluchów. Szczególnie w przypadku dzieci jeszcze niesiedzących polecamy umówienie się na mierzenie nosidełka w CarryLove.pl.

Kilkumiesięczne maluszki w nosidełku ergonomicznym nosimy brzuch do brzucha. Gdy zaczną siadać, spokojnie możemy je w nosidle układać i na plecach rodzica (tam pozycja dziecka jest już zdecydowanie siedząca).

Cechy bezpiecznego i zdrowego nosidełka dla niemowlaka

Wszystkie nosidła ergonomiczne mają podobną “bazową” budowę. Na nosidełko do noszenie dziecka składają się: panel (materiał, który otula plecy dziecka), pas biodrowy i pasy naramienne oraz kapturek. Bezpieczne i zdrowe nosidełko ergonomiczne do noszenia dzieci powinno mieć:

 • miękki, niczym nie wypełniony i szeroki panel – panel nosidła uszyty jest z dwóch warstw materiału, które szczelnie otulać mają plecy dziecka, ma zakrywać całe plecy i sięgać od jednego do drugiego dołu podkolanowego noszonego w nosidełku niemowlaka, by podtrzymywać prawidłową, fizjologiczną pozycję malucha;
 • dający stabilność pas biodrowy – zapinany na klamrę lub wiązany, pas biodrowy może być miękki lub sztywniejszy, wszystko zależy tu od odczuć i komfortu noszącego rodzica, twardsze pasy biodrowe z zasady bardziej odciążają rodzica (na wzór pasów biodrowych w plecakach turystycznych);
 • pasy naramienne – zapinane na klamrę lub wiązane, niektóre nosidełka klamrowe mają dodatkowo możliwość przepięcia pasów naramiennych pod nóżkami dziecka (sprawia to, że można je skrzyżować na plecach rodzica i prowadzić pod nóżkami dziecka, podobnie jak w chuście czy nosidle wiązanym/hybrydowym);
 • kapturek – jego zadaniem jest zabezpieczenie główki śpiącego w nosidełku ergonomicznym dziecka. 

Z punktu widzenia bezpieczeństwa i wygody noszenia nie jest ważne jaki rodzaj nosidełka dla dzieci wybierzesz. Warto jednak wiedzieć, że nosidła ergonomiczne dzielą się na:

 • klamrowe nosidełka do noszenia dzieci – zarówno pas biodrowy, jak i pasy naramienne są w nich zapinane na szybką i wygodną klamrę;
 • wiązane nosidełka do noszenia dzieci – w nich pas biodrowy i pasy naramienne trzeba samodzielnie zawiązać, wybierają się często rodzice, którzy wcześniej chustowali swoje dzieci lub ci, którzy znacznie różnią się gabarytami ciała (łatwiej jest im przekładać nosidło wiązane z jednej osoby na drugą);
 • hybrydowe nosidełka, tzw. chustonosidła – to zalety chusty (wiązane, świetnie dopasowujące się do ciała rodzica pasy naramienne, często szerokie) i nosidełka (zapinany na klamrę pas biodrowy) w jednym.

Kupić nosidło regulowane czy rozmiarowe?

W CarryLove.pl kupić można dwa rodzaje nosideł ergonomicznych:

 • regulowane – to nosidełka, które rosną razem z noszonymi w nich dziećmi, można je dopasowywać do gabarytów dziecka (regulacja wysokości i szerokości panelu), większość z tych nosidełek jest odpowiednia dla dzieci od rozmiaru ubranek 68 do 98/104, są też modele regulowane mniejsze (idealne dla najmłodszych dzieci) lub toddler (dla kilkulatków);
 • rozmiarowe – o stałej, nieregulowanej wielkości panelu, w CarryLove.pl dostaniesz je w dwóch rozmiarach – baby (standard, dla dzieci o rozmiarze ubranek 74-92) oraz toddler (ubranka 92/98-104).

Im mniejsze jest dziecko, które ma być noszone w nosidełku ergonomicznym, tym lepiej by kupiony model był regulowany. 

Kup nosidło, a nie wisiadło

Najważniejsze jest to, by kupione dla dziecka dobre nosidło nie okazało się niezdrowym wisiadłem! Czym różni się bezpieczne dla dziecka nosidełko od niewskazanego dla niego wisiadła? Wisiadła często są dość podobne do zdrowych dla niemowląt nosidełek. Często jednak mają:

 • zwężający się ku dołowi panel, który sprawia, że noszone w wisiadle dziecko wisi na kroczu w zupełnie niefizjologicznej dla siebie pozycji;
 • materiał panelu wypełniony pianką lub usztywniony – uniemożliwia to dziecku przyjęcia w nosidełku wygodnej, naturalnej pozycji ciała;
 • możliwość noszenia dziecka w nosidełku przodem do świata – tak nie nosimy w nosidełkach, bo pozycja ta obciąża nie tylko kręgosłup dziecka, ale też sprawia, że niemowlę jest narażone na zbyt dużo bodźców.

Warto wiedzieć, że wg Międzynarodowego Instytutu ds. Dysplazji Bioder nosidełka typu wisiadło są potencjalnie szkodliwe dla rozwoju stawów biodrowych. Taki sposób noszenia dzieci może przyczyniać się do zwichnięć stawów biodrowych lub rozwoju dysplazji. Różnicę pomiędzy nosidełkiem a wisiadełkiem do noszenia dziecka najlepiej jednak jest po prostu zobaczyć. Spójrz na poniższą grafikę:

Dobre nosidełko wybierz z doradcą noszenia CarryLove.pl

Jeśli mieszkasz w Warszawie lub okolicach umów się na mierzenie nosideł w CarryLove.pl (sklep stacjonarny przy Anielewicza 37, Warszawa). Możemy też pomóc wybrać ci najlepsze dla ciebie i dziecka nosidełko on line. Pamiętaj, że po zakupieniu nosidełka w naszym sklepie możemy połączyć się z tobą, by pomóc ci je dobrze wyregulować i dopasować do ciebie i maluszka.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź