Co powinno znaleźć się w apteczce rodzica

0

Co powinno znaleźć się w apteczce rodzica

W domowej apteczce powinny znaleźć się leki i inne środki, które pozwolą szybko zareagować, gdy dziecko dopadnie jakaś zdrowotna niedyspozycja. Istotne jest to, by wszelkiego rodzaju leki, były dostosowane do wieku dziecka.

Pierwsze objawy infekcji, takie jak gorączka, ból gardła czy katar, potrafią popsuć nastrój nie tylko choremu dziecku, ale i jego otoczeniu, czyli na przykład rodzicom. Dziecko staje się wtedy marudne, płaczliwe i niestety cierpi. Dlatego też warto w takich wypadkach skorzystać ze sprawdzonych specyfików, które przyniosą dziecku ulgę w cierpieniu i być może zahamują rozwój choroby. Jednak to nie wszystko, o czym warto pomyśleć, kompletując domową apteczkę dla najmłodszych członków rodziny. Więcej szczegółów w dalszej części artykułu.

Leki przeciwgorączkowe i o działaniu przeciwbólowym

Leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i leki przeciwbólowe to podstawa, jeśli chodzi o wyposażenie domowej apteczki. Przydadzą się one nie tylko w początkowej fazie infekcji, ale i potem, gdy infekcja będzie już rozwinięta. Nierzadko preparaty dla dzieci łączą w sobie takie potrójne działanie. Bardzo ważne jest, aby nie podawać dzieciom leków z substancją czynną w dawce  jak dla dorosłych ani leków zawierających substancje, na które dziecko jest uczulone. Podwyższona temperatura ciała u dzieci przeważnie jest obniżana skutecznie lekami zawierającymi paracetamol lub ibuprofen. Ważne jest także, aby małe dzieci dostawały lek w formie, w której będzie mu je najłatwiej podać. Podstawowym lekiem w apteczce są też spraye i tabletki na ból gardła, a także preparaty zawierające sól morską, które stosuje się w przypadku wystąpienia u dziecka kataru. Oczywiście trzeba pilnować daty ważności leków i trzymać zawartość apteczki poza zasięgiem dzieci.

Domowa apteczka – co jeszcze

Oprócz leków i środków, które pomogą w przypadku infekcji grypowych czy przeziębieniowych, warto mieć również w apteczce pomocne dziecku lekarstwa i naturalne środki, które będą skuteczne podczas biegunki czy innych gastrycznych przypadłości. Pierwsza z tych przypadłości najczęściej wywołana jest przez wirusy, bakterie czy zatrucia pokarmowe. Wtedy to dobrze jest podać dziecku napar z babki płesznik czy mięty pieprzowej https://www.izielnik.pl/ziola-na-biegunke.   Gdy dziecko wymiotuje również skuteczne są ziołowe napary (np. takie z mięty, melisy czy rumianku). Skuteczna jest też chłodna woda i sok z cytryny z wodą. Apteczka domowa to także opatrunki na różnego rodzaju skaleczenia oraz woda utleniona potrzebna do dezynfekcji ran.

Trzeba jednak pamiętać, że gdy objawy choroby utrzymują się dłużej niż trzy dni, to żadne domowe leczenie nie może zastąpić wizyty u lekarza pediatry.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź